Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Larvy v rýži a plíseň v sušenkách. Inspekce udělí pokuty

Ekonomika

  12:59
PRAHA - Maso skladované v nevhodných teplotách, larvy a moli v rýži, nebezpečné potraviny pro alergiky. Státní zemědělská inspekce zjistila pochybení v osmi provozovnách celkem 23 pochybení při nabízení a prodeji potravin.

Prodejna Toan Tran Van. Rýže obsahovala larvy i živé moly foto: SZPI

Závažné porušení bezpečnosti prodeje zjistila inspekce v provozovně ROSA market na Nádražní ulici ve Velkých Pavlovicích. Obchodník nabízel uzeniny pět dnů po uplynutí data použitelnosti a přitom je u obslužného pultu označil za čerstvé.

Porušení bezpečnosti nalezla inspekce i v prodejně LE TRONG SON v obci Středokluky na západním okraji Prahy. Nevyhovující chladící zařízení udržovalo uzenářské výrobky při teplotě okolo 14°C, přestože daný sortiment vyžaduje skladování při teplotách 0 – 5°C. Potraviny byly nevhodné ke spotřebě a inspekce okamžitě uložila zákaz uvádět je do oběhu.

Nebezpečí pro alergiky

V Tescu v Těšínské ulici v Opavě kontrola objevila zboží nebezpečné pro alergiky. Personál umístil k výrobku „párky s telecím masem“ nápis a logo „Bez lepku“, z průvodní dokumentace přitom vyplývá, že produkt obsahuje lepek a ve složení je uvedena pšeničná mouka.

V prodejně Albert na Komenského ulici v Boskovicích nabízela „Kuřecí pekáč s bylinkami“ s výrazným nápisem na etiketě „Bez E-ček“, ve složení potravin je ale uvedeno několik přídatných látek, spotřebitelé tak byli oklamáni.

Prodejna Toan Tran Van. Rýže obsahovala larvy i živé moly

Prodejna Toan Tran Van. Rýže obsahovala larvy i živé moly

Larvy v rýži

V prodejně Toan Tran Van na Masarykově náměstí v Letovicích objevila inspekce ve zboží cizorodé látky a škůdce. Jednalo se o 4 druhy rýže, kde 40 kg potraviny obsahovalo živé larvy i dospělé jedince mola.

Prodejna společnosti Kaufland na Sokolovské ulici v Karlových Varech měla v nabídce balený cukrářský výrobek „Vem si“ s oříškovou příchutí, který byl viditelně napaden plísní. Celkem bylo staženo 13 083 balení. 

S uvedenými provozovateli bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat