Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Larvy v rýži a plíseň v sušenkách. Inspekce udělí pokuty

Ekonomika

  12:59
PRAHA - Maso skladované v nevhodných teplotách, larvy a moli v rýži, nebezpečné potraviny pro alergiky. Státní zemědělská inspekce zjistila pochybení v osmi provozovnách celkem 23 pochybení při nabízení a prodeji potravin.

Prodejna Toan Tran Van. Rýže obsahovala larvy i živé moly foto: SZPI

Závažné porušení bezpečnosti prodeje zjistila inspekce v provozovně ROSA market na Nádražní ulici ve Velkých Pavlovicích. Obchodník nabízel uzeniny pět dnů po uplynutí data použitelnosti a přitom je u obslužného pultu označil za čerstvé.

Porušení bezpečnosti nalezla inspekce i v prodejně LE TRONG SON v obci Středokluky na západním okraji Prahy. Nevyhovující chladící zařízení udržovalo uzenářské výrobky při teplotě okolo 14°C, přestože daný sortiment vyžaduje skladování při teplotách 0 – 5°C. Potraviny byly nevhodné ke spotřebě a inspekce okamžitě uložila zákaz uvádět je do oběhu.

Nebezpečí pro alergiky

V Tescu v Těšínské ulici v Opavě kontrola objevila zboží nebezpečné pro alergiky. Personál umístil k výrobku „párky s telecím masem“ nápis a logo „Bez lepku“, z průvodní dokumentace přitom vyplývá, že produkt obsahuje lepek a ve složení je uvedena pšeničná mouka.

V prodejně Albert na Komenského ulici v Boskovicích nabízela „Kuřecí pekáč s bylinkami“ s výrazným nápisem na etiketě „Bez E-ček“, ve složení potravin je ale uvedeno několik přídatných látek, spotřebitelé tak byli oklamáni.

Prodejna Toan Tran Van. Rýže obsahovala larvy i živé moly

Larvy v rýži

V prodejně Toan Tran Van na Masarykově náměstí v Letovicích objevila inspekce ve zboží cizorodé látky a škůdce. Jednalo se o 4 druhy rýže, kde 40 kg potraviny obsahovalo živé larvy i dospělé jedince mola.

Prodejna společnosti Kaufland na Sokolovské ulici v Karlových Varech měla v nabídce balený cukrářský výrobek „Vem si“ s oříškovou příchutí, který byl viditelně napaden plísní. Celkem bylo staženo 13 083 balení. 

S uvedenými provozovateli bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat