Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Lékaři chtějí přidat, hrozí výpovědí. Podívejte se, kolik berou

Lékař - ilustrační foto.

Lékař - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Dvojnásobné základní platy, to je cíl lékařských odborů. Jenže i na zdravotnictví dolehla ekonomická krize. Najít řádově pět miliard korun na skokový růst platů je podle ministerstva zdravotnictví nemožné.
  7:00

Nespokojenost nemocničních lékařů s platy roste. Průměrný příjem lékaře v nemocnici, která se řídí platovými tabulkami, byl loni 48 700 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to z dosud nepublikovaných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která mají LN k dispozici.

Jenže tarifní plat, tedy základ bez odměn a přesčasů, z této částky tvoří necelou polovinu. A začínající lékaři mají průměrně 32 600 korun měsíčně, z toho na tarifním platu jen 17 900 korun.

Kolik berou lékaři v Česku

Lékařské odbory se proto odhodlaly k protestu těžšího kalibru. Hrozí hromadnými výpověďmi. Zatím se k této hrozbě připojily stovky lékařů. Pokud příští vláda nezvýší platové tarifní tabulky podle požadavku odborů, podají k poslednímu prosinci letošního roku výpovědi.

A nežádají málo. Plat začínajícího lékaře bez služeb má od ledna 2011 činit podle Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů 1,5násobek průměrné mzdy. To by znamenalo 35 400 korun hrubého měsíčně. Plně kvalifikovaný lékař by podle odborů měl brát trojnásobek průměrného platu, tedy nyní 70 800 korun měsíčně. To by znamenalo skokové zvýšení tarifních platů na víc než dvojnásobek.

ROZHOVOR: Někdy mi zbyly jen tři tisíce

Do průměru se mi počítají i přesčasy a to mi vadí, říká mladá lékařka, která požádala LN o anonymitu.

LN: Co říkáte na čísla o průměrném platu lékařů? Je to v nemocnicích realita?

Není. Jsem pátý rok po škole, nastupovala jsem za 13 tisíc hrubého bez služeb a přesčasů, takže mi chodilo kolem deseti tisíc. Navíc mi strašně vadí, že se průměr počítá včetně odměn za přesčasy. Průměrně mám kolem 130 hodin přesčasů měsíčně. Oficiálně je maximální limit 150 na rok.

LN: Kolik jste tedy brala, když jste nastoupila, se vším všudy?

Kolem 20 až 25 tisíc čistého. Bylo to s devíti službami měsíčně, tedy dvěma víkendy a pěti službami ve všední dny. Zároveň jsem si platila stáže kvůli atestaci. To je částka asi deset tisíc měsíčně. Když jsem nesloužila služby, protože jsem byla na stáži v jiném městě, měla jsem plat po odečtení platby za stáž třeba tři tisíce. Žila jsem v té době u rodičů, s jejich finanční podporou.

LN: Jak jste dosáhla toho, že se vám plat zvýšil?

Přestoupila jsem z okresní do jedné pražské fakultní nemocnice. Měla jsem štěstí, že tam zrovna velmi potřebovali lékaře. Dostala jsem plat 17 tisíc hrubého bez služeb. Se službami jsem se opět pohybovala kolem 25 tisíc čistého měsíčně. Kolegové na tom ale byli podstatně hůř. Nedávno jsem přestoupila do menší soukromé nemocnice ve středních Čechách, abych byla schopná platit hypotéku. Teď mám už lepší podmínky. Je to tím, že se tu personálně rozpadlo jedno oddělení. Potřebovali rychle přijmout lékaře a přeplatili mě.

LN: Máte zkušenosti se zkrácenými úvazky?

Všichni kolegové ve fakultní nemocnici měli oficiálně zkrácený úvazek, a pracovali naplno. Oficiálně tvořil polovinu jejich práce vědecký výzkum, za který dostávají zhruba polovinu toho, co bere lékař v nemocnici. Celou pracovní dobu přitom tráví na klinice a ve volném čase chodí do laboratoře. Můj konkrétní kolega, který se mnou pracoval na oddělení, tam byl dva roky zaměstnaný na desetinový úvazek a nesměl ani chodit na obědy.

Jen díky tomu, že jsem nastupovala v době, kdy klinika byla v krizi a potřebovala lékaře, jsem dostala plný úvazek. Ovšem na jeden rok. Běžně se tam smlouvy prodlužují jen na rok, byť se to může maximálně jen po dva roky. Člověku ale nezbyde než podepsat, nebo odejít. Kolegyně, které potřebovaly odejít na mateřskou a rodičovskou, byly vyloučeny z pracovního poměru a už se nemohly vrátit.

Téma Byznysu o platech lékařů si můžete přečíst v dnešním vydání deníku