Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lenovo představilo obří stolní tablet – první mezilidský počítač

Ekonomika

  17:29
LAS VEGAS - Čínská firma Lenovo představila osobní počítač velikosti desky kávového stolku, který funguje jako velký tablet a umožňuje, aby ho používali čtyři lidé najednou. Nový produkt, který firma ukázala na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas, se jmenuje IdeaCentre Horizon Table PC a Lenovo jej označilo za první "mezilidský počítač".

„Stolní“ tablet IdeaCentre Horizon od Lenova. foto: Reprofoto

Na první pohled přístroj vypadá jako vícefunkční počítač ve stylu počítače iMac. Má obrazovku velikosti 27 palců (68,6 cm) a vestavěný operační systém Windows 8 a lze ho postavit na stůl.

Je možné ho však i sundat ze stolu, odpojit od napájecího kabelu, položit do vodorovné polohy a začít na něm hrát hry. Je dost velký, aby se kolem něj mohli pohodlně posadit čtyři lidé a obrazovka je schopná reagovat v jednu chvíli na dotek až deseti prstů.

„Stolní“ tablet běží na systému Windows 8.

Jako tablet však podle agentury AP působí jako monstrum. Obrazovka má velikost osmi iPadů a váží 15 liber, tedy 6,8 kilogramu. Působí téměř jako televizor s plochou obrazovkou. Lenovo ho chce začít prodávat letos v létě za cenu 1699 dolarů (33 200 Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Jako první s myšlenkou osobního počítače ve stylu stolku přišel v roce 2008 Microsoft, který představil svůj počítač s dotykovou obrazovkou s úhlopříčkou 30 palců (76,2 cm) nazvaný Surface.

Tento koncept se však nyní jmenuje PixelSense, protože název Surface nyní Microsoft začal používat pro své tablety. Firma Sony nedávno představila svůj Tap 20, vícefunkční počítač, který také může být položen, je však menší než model Lenova a má jednodušší softwarové vybavení.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat