Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lesy ČR koupily luxusní Audi, nákup prošetří ÚOHS

Ekonomika

  17:21
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetřuje státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli nákupu luxusních limuzín Audi. Antimonopolní úřad má podezření, že Lesy ČR při nákupu aut za miliony korun mohly porušit zákon o veřejných zakázkách.

Lesy ČR nakoupily luxusní Audi a vyšetřuje je ÚOHS. foto: Lidové noviny

Prošetřování úřad zahájil na základě informací z tisku. Pro ČTK to  uvedl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Mluvčí LČR Eva Kijonková řekla, že podnik při nákupu aut postupoval podle zákona.

Zakázku na nákup šesti limuzín podnik nezadal výběrovým řízením otevřeným více uchazečům. Zvolil nákup takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBU), v němž lze oslovit jediného dodavatele. Tato forma zadání zakázky se používá ve výjimečných případech za krajních a mimořádných okolností.

Sedm limuzín Audi za téměř šest milionů
Sedmou limuzínu podnik pořídil jako zakázku malého rozsahu, tedy mimo režim zákona o veřejných zakázkách.Po prošetření se úřad rozhodne, zda s Lesy ČR zahájí správní řízení. Pokud by Lesy ČR zákon porušily, mohla by jim ve správním řízení hrozit pokuta několik set tisíc korun. "Zda Lesy ČR zákon skutečně porušily, je nyní předčasné hodnotit," řekl Chalupa. Minulý týden si ÚOHS od LČR vyžádal dokumentaci související s nákupem automobilů. Zatím ji neobdržel.

LČR ve vyjádření pro ČTK z 15. dubna tvrdily, že v únoru koupily sedm vozů Audi za 5,38 milionu korun (6,4 milionu včetně DPH). Dnes Kijonková ČTK řekla, že za tuto sumu bylo koupeno šest vozů v jednacím řízení bez uveřejnění. Později podle ní ještě LČR koupily limuzínu Audi A8. Tu podnik pořídil zakázkou malého rozsahu, u níž je limit dva miliony korun. Mladá fronta Dnes tento týden uvedla, že Audi A8 pro generálního ředitele Svatopluka Sýkoru stálo 1,965 milionu korun s DPH. Celkem tedy za vozy Audi LČR zaplatily 8,3 milionu korun s DPH. Do limuzín LČR podle deníku pořídily i antiradary proti policejním kontrolám.

Nákup aut prostřednictvím JŘBU Lesy ČR zdůvodnily časově omezenou slevou, kterou jim na vozy dala firma Import Volkswagen Group. Mluvčí uvedla, že sleva činila 30 procent z obvyklé ceny a trvala jeden týden. "V době, kdy jsme nakupovali prvních šest vozidel, jsme nevěděli, že budeme nakupovat sedmé vozidlo. V tu dobu nebyla potřeba ho nakupovat," zdůvodnila mluvčí to, že podnik vozy nekoupil v jedné zakázce. LČR podle ní očekávají, že ÚOHS potvrdí, že postupovaly podle zákona.

Nákup aut s antiradary kritizuje ministr zemědělství v demisi Petr Gandalovič (ODS), pod něhož LČR spadají. "Je to chybné rozhodnutí a budu o tom jednat s ředitelem," řekl Gandalovič Mladé frontě Dnes. Stínový ministr zemědělství a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) označil nákup vozů Audi za závažné manažerské pochybení a za zbytečné plýtvání v době hospodářské krize. Nákupem by podle něj měla řešit dozorčí rada lesů a měl by být předmětem auditu.

Předchozí nákupy aut podnik řešil otevřenými výběrovými řízeními. Zkrácený výběr JŘBU podnik dříve používal například pro rychlé zadání prací v lesích zničených větrnými kalamitami. Zkráceným řízením podnik loni zadal i zakázku na právní služby v případu miliardového sporu LČR s firmou CE WOOD.Advokátní kanceláři Toman, Devátý a partneři LČR platí nadstandardních 9000 korun za hodinu práce.

LČR, kterým patří polovina lesů v zemi, v březnu oznámily, že do dvou let propustí asi desetinu z nynějších 3500 zaměstnanců. Loni LČR podle předběžných údajů vykázaly hrubý zisk asi 400 milionů korun při tržbách kolem osmi miliard korun. Podnik ročně vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových dřeva. Sýkora v čele podniku stojí od letošního ledna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!