Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy ČR obchodují špatně

Ekonomika

  9:10
PRAHA - Státní lesy vykážou za minulý rok zisk ve výši jen asi 630 milionů korun. Je to sice lepší číslo než čtyři sta milionů, které uváděl současný generální ředitel Jiří Novák na začátku ledna jako plán, přesto jde o nejnižší hrubý zisk na metr krychlový dřeva v Česku. Při těžbě necelých devíti milionů kubíků získaly Lesy České republiky (LČR) jen třiasedmdesát korun na metr krychlový.

Lesy ČR foto: Jan SokolČTK

Vojenské lesy a statky (VLS), další velký státní vlastník lesů spadající pod ministerstvo obrany, má přitom výsledky mnohonásobně lepší. „VLS vytvoří za rok 2007 hrubý zisk před tvorbou rezerv ve výši asi 370 milionů korun, což odpovídá hrubému zisku cca 266 korun na kubík těžby,“ řekl LN ekonomický náměstek firmy Zdeněk Mocek. Většinu zisku chtějí Vojenské lesy uložit do rezerv na pokrytí nákladů z kalamity vzniklé kvůli orkánu Kyrill v lednu loňského roku.

Podobně jsou na tom i soukromí vlastníci lesů. „Dosáhli jsme hrubého zisku asi 275 korun na kubík dřeva,“ potvrdil LN předseda Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů František Kučera, který hospodaří v městských lesích v Pelhřimově.

Kalamita je vždy zisková
Lesy ČR se brání a tvrdí, že čísla je nutné vidět v souvislostech. „Zvýšily se náklady na zpracování kalamitní těžby. LČR neměly na rok 2007 uzavřené žádné smlouvy na poskytování služeb, tedy žádný nástroj na zpracování kalamity,“ uvedl mluvčí LČR Radek Drahný. „V důsledku problematického odbytu kalamitního dříví musely LČR uskladnit dříví na mokrých asuchých skladech. Při tom došlo ke ztrátě kvality a snížilo se i celkové zpeněžení,“ dodal Drahný. Ostatní vlastníci ale většinou na rozdíl od LČR zaznamenali loni rekordní zisky. Kalamita takového rozsahu je totiž v lesích podle nich vždy zisková.

Odborníci nad hospodařením LČR jen kroutí hlavou. „Hospodářský výsledek LČR je trestuhodný a je přímým důsledkem špatného nastavení systému prodeje dříví při pni (kdy se dřevem obchodují firmy samotné, nikoli LČR, pozn. red.) i neefektivního prodeje dříví přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost. Chybný je i systém zakázek na lesní práce. „Odpovědnost nese hlavně bývalý management Františka Koníčka, ale i nedostatečně pružné vedení Jiřího Holického,“ řekl LN bývalý lesní správce LČR Zdeněk Valný.

V lednu, ještě během Koníčkova vedení, na Česko tvrdě dopadla kalamita Kyrill, kvůli které Lesy ČR vypsaly nové tendry. Holický se pak s následky orkánu vypořádával během svého půlročního ředitelování. „Podezření, že došlo k porušení povinností při správě cizího majetku, je tak na místě,“ dodal Valný.

„Výsledek je takový jaký je, protože monopolní LČR nedokážou na trhu uspět,“ oponuje ředitel lesnicko-dřevařského holdingu CE WOOD Ivan Doubrava. „LČR se rozhodly být aktivní na trhu a samy kalamitu zobchodovat, což znamená velké investice. Ale zároveň na to nemají kvalifikaci,“ dodal Doubrava.
Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat