Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy ČR smí podepisovat další smlouvy v obřím tendru. ÚOHS zastavil řízení

Ekonomika

  9:55
PRAHA - Státní podnik Lesy ČR může pokračovat v podepisování smluv z třímiliardového lesnického tendru 2017+. Antimonopolní úřad zastavil správní řízení, která vedl a zrušil předběžná opatření.

Na ploše více než třetiny horských lesních smrčin na Šumavě podle vědců nikdy v historii člověk nezasahoval. foto: ČTK

Důvodem správního řízení bylo údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, s názorem antimonopolního úřadu nesouhlasily a podaly proti předběžnému opatření zakazujícímu podpis smluv rozklad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) správní řízení zahájil z vlastního podnětu. Předmětem tendru je 48 územních jednotek ve třech typech soutěží na léta 2017 až 2021.

Lesy ČR si dopřály luxusní Audi, soutěž neudělaly. Zaplatí pokutu jen 20 tisíc

Úřad od 23. září vedl správní řízení ve dvou typech soutěží se 34 jednotkami, kde je celková hodnota prací 2,98 miliardy korun. ÚOHS rozhodl o všech částech zakázky, které měl na stole.

„Rozhodli jsme jak o případu, v němž již došlo ze strany zadavatele k uzavření smlouvy, tak i o všech případech, kdy zadávací řízení byla v běhu. Došlo k zastavení správních řízení a zrušení nařízených předběžných opatření. Rozhodnutí budou k dispozici po nabytí právní moci na webu ÚOHS,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Výrazný pokles kácení napadeného dřeva poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí. Ekologičtí aktivisté však tvrdí, že by výskyt kůrovce ochabnul i bez zásahů. Podle nich gradace kůrovce po několika letech sama opadá.

Úřad přezkoumával úkony LČR u takzvané komplexní zakázky, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. ÚOHS se zabýval i soutěží na šesti jednotkách, kde předmětem soutěže je těžba s prodejem dřeva, souhrnná hodnota u nich je 168 milionů korun.

Obálky s nabídkami do tendru LČR otevřely v září. Předběžným vítězem se stala skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína. Spolu s ní propojenou společností T.E.P. Holz v tendru 2017+ podaly nejlepší cenovou nabídku na patnáct z 48 soutěžených územních jednotek a mají tak šanci získat patnáct kontraktů.

V případě uzavření patnácti nových smluv může Petra významně posílit svou pozici v těžbě dřeva ve státních lesích a stát se jednoznačně největším obchodním partnerem Lesů ČR.

Autor:

Mohlo by vás zajímat