Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Novým „superhajným“ bude stávající ekonomický ředitel Lesů ČR Šafařík

Dalibor Šafařík foto: ČTK

Lesní inženýr Dalibor Šafařík se stane novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR. Do skoro rok neobsazené pozice přichází z postu ekonomického ředitele, kde působil od letošního června.
  10:24

Post byl neobsazený od doby, kdy předchozí přechodný ministr zemědělství Marian Jurečka odvolal loni v prosinci Josefa Vojáčka. Podle současného ministra Zdeňka Nekuly jde nejenom o „superhajného“, ale také o uznávaného odborníka.

Šafařík podle Nekuly splnil požadavky výběrového řízení, do něhož se přihlásilo jednadvacet lidí. „Chceme, aby se v našich lesích více aplikovaly nejnovější vědecké poznatky a k tomu má Dalibor Šafařík veškeré předpoklady,“ prohlásil ministr.

Nový ředitel chce pokrčovat v prodeji dřeva také malým a středním pilám, což zahájil pověřený ředitel Jiří Groda. „Je to oboustranně výhodné, menší zpracovatelé získali garanci dodávky dřeva a Lesy ČR nové odběratele z lokálního trhu. Když domyslíme ekonomický výsledek státního podniku, patří panu Grodovi velké poděkování za profesionální manažerskou a lesnickou práci,“ doplnil Nekula.

Šafařík chce lákat zájemce o práci v lesích skrze spolupráci se středními i vysokými odbornými školami, ale také chce obnovit program startovního bydlení pro nově nastupující perspektivní lesnické adjunkty, ze kterých by měli být v budoucnosti revírníci. „Jde o budovy bytového hospodářství, které v současné době nemají velmi dobrý stav hlavně v důsledku investičního dluhu v kalamitním období,“ řekl na dotaz iDNES.cz. Vizí je podle něj nahradit ohledně zaměstnanců kvantitu kvalitou.

Letošní odvod miliard byl mimořádný

Vláda letos rozhodla o odvedení 3,81 miliardy korun skrz fond zakladatele do státního rozpočtu, což kritizovali mimo jiné koaliční Piráti nebo zemědělští odboráři. Bylo to také v rozporu s programovým prohlášením vlády. Podle Šafaříka se tímto počítalo jako s mimořádností za současné napjaté rozpočtové situace. „Bude ale nakonec vždy záviset na vládních rozhodnutích. V příštím roce se tak budou muset odsunout některé plánované investice,“ řekl Šafařík novinářům.

Předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR Jiří Svoboda iDNES.cz řekl, že organizace jmenování nového ředitele vítá. Vlastníci, ale také část zpracovatelské i akademické obce chtějí prosadit změny v rámci lesního zákona. „Jde například o sjednocení správy lesů pod samostatné lesní úřady, zavedení vhodných adaptačních opatření na klimatickou změnu a narůstající tlak škůdců, větší využití tvořivých sil přírody, snížení byrokracie při správě lesa a pomoc drobným vlastníkům lesů,“ sdělil.

Podle Šafaříka je toto téma spíše politické, nebrání se ale možnostem na uvolňování zastarale striktních podmínek ohledně přirozenější lesní obnovy.

Šafařík s doktorským titulem z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně vedl v letech 2014 až 2020 Krajské ředitelství Lesů ČR v Brně. Poté až do června působil na své alma mater jako vedoucí Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat