Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letiště Praha nakoupilo pozemky za 1,59 miliardy. Zaplatilo je z vlastních zdrojů

Ekonomika

  10:50
PRAHA - Letiště Praha koupilo pozemky za 1,59 miliardy korun. Jde o 42,5 hektaru v areálu letiště či jeho bezprostředním okolí, které dosud vlastnil státní podnik Správa Letiště Praha, prodávajícím bylo Ministerstvo financí. I přes velký výdaj v době koronaviru si Letiště Praha nemuselo na nákup půjčovat. Informoval o tom v server Zdopravy.cz.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Podle dokumentu je účetní hodnota kupovaných pozemků 590,99 milionu korun. Kupní cena je pro pražské letiště ovšem výrazně vyšší, znalci ze společnosti Deloitte Advisory pozemky ocenili na 1,59 miliardy korun. „Pro odkup těchto pozemků nebylo využito externího financování, celá kupní cena byla uhrazena z vlastních zdrojů,“ potvrdila mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Pozemky jsou v areálu pražského letiště a v jeho těsné blízkosti. „Zpravidla tvoří jednotlivé enklávy mezi jinými pozemky, které jsou majetkem akciové společnosti Letiště Praha. Tyto pozemky jsou trvale využívány pro činnost mezinárodního Letiště Václava Havla Praha a jsou nezbytné pro současnou letištní infrastrukturu. Dále mají také klíčový význam nejen pro komerční aktivity Letiště Praha, ale i pro plánovaný rozvoj letiště a jeho infrastruktury,“ uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Jde o soubor pozemků, které nejsou soustředěny do jedné oblasti, nacházejí se v různých částech areálu letiště a mají význam pro jeho stávající provoz. „Jejich nabytím dojde jednoznačně ke zvýšení hodnoty společnosti Letiště Praha,“ řekl už dříve mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Pražské letiště bylo před koronavirovou krizí na hraně své kapacity, loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, chystá proto výrazné rozšiřování infrastruktury. Jde mimo jiné o stavbu nové paralelní dráhy, rozšíření Terminálu 2 či stavbu pojezdové dráhy, která bude fungovat jako odbočka z hlavní přistávací a vzletové dráhy.

Správa Letiště Praha je stoprocentně vlastněná státem a jejím zřizovatelem je ministerstvo financí. Podle výroční zprávy z roku 2018 vlastní pozemky v účetní hodnotě 707 milionů korun. Hlavním zdrojem příjmů je pronájem pozemků, zisk podniku v témže roce činil 53 milionů korun.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat