Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letíte do New Yorku? Prohmatání na letišti bude důkladnější a se psy

Ekonomika

  14:46
PRAHA - Cestující na lince Praha - New York se musejí připravit na další zpřísnění již tak neobvykle tvrdých kontrol při letech do zámoří. Ačkoliv podrobnosti jsou z bezpečnostních důvodů tajné, mluvčí letiště a policie potvrdily rozšíření hmatových kontrol a nasazení cvičených psů.

Cestující na letišti foto: ČTK

Opatření si vyžádali Američané po pátečním pokusu o teroristický útok v letadle do Detroitu.

"Přijali jsme dodatečná opatření. Mohu pouze říci, že fyzické kontroly budou intenzivnější," sdělila ČTK mluvčí letiště Michaela Lagronová. Znamená to, že k prohmatání si budou pracovníci ostrahy vybírat více cestujících než dosud.

Čekejte zouvání
Další opatření letiště tají, podle mluvčí nechce připravovat potenciální teroristy na to, co je při kontrole čeká. Cestující se tak mohou připravit pouze na známé procedury, jako je kontrola dokladů, průchod rentgenem, případně zouvání bot, běžné například na londýnských letištích.

Službu na letišti posílila také cizinecká policie. "Kontroly jsou nyní důkladnější, více lidí jsme však povolat nemuseli," řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Kudláčková. Zároveň potvrdila, že cizinecká policie nasadila na letiště psovody se psi speciálně vycvičenými na hledání výbušnin.

Delší pohovory
Jak připomněla Lagronová, pro lety do USA platil vždy přísnější režim než pro lety do jiných zemí. Cestující musejí například procházet namátkovými pohovory se zástupci americké strany. Jak uvedli někteří cestující pro Českou televizi, pohovory jsou nyní delší a častější.

"My jim dovolujeme, aby tuto kontrolu dělali, stejně jako jim to dovolují všechna ostatní letiště," řekla mluvčí. V zimním letovém řádu má Praha pouze jednu přímou linku do Spojených států, z Prahy do New Yorku létá společnost Delta Air Lines pětkrát týdně. Poprvé zakusili přísnější kontroly pasažéři nedělního letu.

Na americkou žádost se zpřísňují bezpečnostní opatření také v ostatních zemích, mimo jiné v Británii, Francii, Itálii, Nizozemí, Španělsku, Švédsku, Norsku a Dánsku.

Incident na lince z Amsterodamu do Detroitu, při kterém se útočník snažil odpálit nálož, se odehrál krátce před plánovaným přistáním v USA. Na palubě airbusu s bezmála 300 osobami sice nakrátko propukl požár a zmatek, ale trhavina neexplodovala, cestující atentátníka přemohli a stroj bezpečně přistál.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!