Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberalizace importních plynovodů nemusí vyjít. Pozměňovací návrh EU zřejmě nedosáhne svých cílů

Ekonomika

  13:55
PRAHA - Díky liberalizaci začíná v Evropské unii velmi dobře fungovat trh s plynem. Výraznějšího zlepšení by šlo dosáhnout zrychlenou transpozicí unijních pravidel a jejich pečlivým uplatňováním zejména u „novějších“ členů EU. Nad cílem Evropské unie se zamýšlí poradenská společnost Arthur D. Little, která vypracovala studii na toto téma.
Liberalizace importních plynovodů nemusí podle studie vyjít.

Liberalizace importních plynovodů nemusí podle studie vyjít. foto: Shutterstock

Fungování trhu v EU lze ilustrovat na rychle rostoucích objemech obchodů v obchodních zónách, rostoucí likviditě a konvergenci cen napříč Evropou. Největší obchodní zóna TTF v posledních letech zaznamenává 25% až 30% nárůst objemů a likvidita trhu se pohybuje na 55ti až 60ti násobku fyzických dodávek. Počet národních trhů, na kterých se cena plynu liší od TTF o méně než 1 EUR/MWh, se rapidně zvyšuje, například mezi lety 2014 a 2015 se tento počet zdvojnásobil z 6 na 12 a zahrnuje i Českou republiku.

EK plánuje pozměňovací návrh

Evropská komise v návaznosti na výše zmíněné úspěchy plánuje v pozměňovacím návrhu Třetí směrnice o obchodu s plynem rozšířit její působnost i o regulaci importních plynovodů, které přepravují plyn ze zemí původu do Evropské unie. Zřejmě se bude jednat pouze o podmořské plynovody. Arthur D. Little vydává studii, která analyzuje cíle Evropské komise, patrně motivující i tento pozměňovací návrh a vyhodnocuje pravděpodobnost jejich naplnění.

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream, oznámil to Gazprom

„Je důležité si uvědomit, že i když dnes trh funguje velice dobře, proces liberalizace již trvá desítky let. Za účelem projevení pozitivních efektů legislativa v minulosti vyžadovala několik revizí a soudních rozhodnutí,“ říká Tomáš Dzurilla, manažer energetické praxe Arthur D. Little. „Historicky, úspešnost legislativy a regulace byla závislá na mnoha faktorech včetně pečlivosti transpozice, právní vymahatelnosti nebo odporu stávajících hráčů na trhu. Právě chybějící právní moc nad všemi subjekty, kterých se toto rozšíření regulace týká, může být zásadní překážkou k naplnění vytýčených cílů“ dodává Dzurilla.

Komise míří v pozměňovacím návrhu na čtyři cíle: konkurenční trh s plynem, zvýšení ekonomické efektivity, nižší náklady pro konečné spotřebitele a zvýšená „bezpečnost“ dodávek. Tyto cíle se snaží dosáhnout zejména aplikováním čtyř základních principů. Studie vyzdvihuje několik důvodů, proč aplikace těchto základních principů zřejmě nebude úspěšná.

Čtyři důvody, proč EU zřejmě cíle nesplní

Přístup třetích stran do infrastruktury nebude mít významný vliv na dodávky plynu, protože pro importní tranzitní plynovody neexistují geograficky alternativní producenti plynu (země). Navíc, Směrnice o obchodu s plynem nemá dopad na tržní struktury v dodavatelských zemích. Jedná se o převážně monopolní koncese na export plynu.

Dalším důvodem je unbundling. Ten může být nadbytečný, neboť dotčené podmořské úseky plynovodů jsou již vlastněny a provozovány samostatnými právnickými osobami.

Podle Gazpromu mohou sankce USA proti Rusku zpozdit výstavbu plynovodů

Transparentnost již byla dosažena prostřednictvím síťových kodexů na vstupních bodech do obchodních zón v EU a nemá žádnou praktickou hodnotu před těmito body.

Posledním a neméně důležitým důvodem je regulace přepravních tarifů, která může být efektivní při zveřejňování komponentu ceny plynu za přepravu. Vzhledem k tomu, že plyn musí obstát v tržním prostředí po dodání do EU, regulace importních přepravních tarifů zřejmě nepřinese žádné skutečné přínosy pro spotřebitele.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat