Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé jsou konzervativní. Peníze většinou ukládají na běžný účet

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Běžný účet využívá pro spoření 85 procent domácností, necelých 80 procent pak má odloženou finanční rezervu i doma v hotovosti. Vyplývá to z průzkumu ING Bank mezi 800 respondenty. Více než polovina Čechů využívá ke spoření i stavební spoření nebo spořicí účty, informovala banka.

Češi doma skrývají miliardový poklad foto: Shutterstock

Na běžném účtu mají domácnosti uloženo asi třetinu svých úspor, zhruba 17 procent nashromážděných peněz pak mají na spořicích účtech nebo v hotovosti. Běžných účtů využívají Češi ke spoření hlavně kvůli tomu, že peníze na něm jsou snadno dostupné a jeho obsluha je také jednoduchá. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Více než polovina domácností uvádí jako hlavní motivaci to, že chtějí mít peníze k dispozici vždy, když je potřebují. Pro osm procent domácností je důvodem jednoduchost obsluhy běžného účtu a šest procent dotazovaných uvedlo, že nechce další účet," řekl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček.

Češi jiné bankovní produkty neznají

Podle podobného průzkumu ČSOB z poloviny dubna využívá ke spoření běžný účet, penzijní připojištění a stavební spoření více než polovina Čechů.

Češi přitom ale nemají znalosti o parametrech jednotlivých produktů, většinu úspor například nechávají na běžných účtech s minimálním úrokem.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat