Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé zasažení válkou se více dělí a pracují pro druhé, říká ekonomka

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Zkoumá, proč jsou některé děti sobečtější než jiné, anebo jezdí do válkou postižených oblastí, aby studovala, jaký vliv má ozbrojený konflikt na sociální chování lidí. Mladá docentka Julie Chytilová patří k velkým nadějím české ekonomické vědy. A navíc svou prací každodenně dokládá, že ekonomie může být někdy velká zábava a dobrodružství.

Julie Chytilová - ekonomka foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ekonomka Julie Chytilová se nebojí vyrazit do oblastí, v nichž teprve před pár měsíci uhasl vojenský konflikt. V Gruzii například byla nedlouho po krátké válce Gruzínců s Ruskem o Jižní Osetii. S kolegy se snažila porovnávat lidi, kteří byli více a méně zasaženi konfliktem.

„Zaměřili jsme se na děti, kterým jsme dali možnost vybrat si, zda určité drobné předměty jako tužky nebo bonbóny dají raději nějakému partnerovi, nebo si je vezmou samy. Ukázalo se, že ti, kteří byli více zasaženi konfliktem, byli více ochotní se dělit,“ říká Chytilová.

Zajímavé ale bylo, že děti se rády dělily pouze s osobami, které znaly. Naopak k lidem neznámým se chovaly sobečtěji. Výzkum posléze tým vědců zopakoval v Sieře Leone, která byla zasažena desetiletým brutálním konfliktem. Výsledky byly stejné.

JULIE CHYTILOVÁ

  • Jedna z velkých nadějí české ekonomické vědy.
  • Zkoumá mimo jiné příčiny chudoby v rozvojových zemích, sleduje vliv vzdělání na trpělivost či jaký má válečný konflikt efekt na sociální chování lidí.
  • Za svou dosavadní práci získala již řadu ocenění. V roce 2011 obdržela cenu Neuron pro vědce do 40 let, již uděluje Nadační fond Karla Janečka.
  • Loni získala cenu ministerstva školství za mimořádné vědecké výsledky. V současnosti působí jako docentka na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a rovněž na CERGE-EI.

„Když jsou lidé během dětství a dospívání zasaženi válkou, tak se později více angažují. Častěji chodí na lokální mítinky a k volbám, víc se třeba účastní dobrovolné údržby místních silnic. Podobné výsledky byly vidět například ve studiích z Ugandy, Nepálu či Izraele,“ říká Chytilová.

Její výzkum vlastně pomáhá vysvětlit, proč se postkonfliktní společnosti vyvíjejí často dvěma způsoby. „Může dojít k rychlé obnově, což vychází z toho, že spolu lidé více spolupracují. Současně se ale mohou začít zvyšovat tenze mezi různými skupinami. To pak může vést k tomu, že konflikt má tendenci se vracet,“ vysvětluje.

Chytilová zkoumá i to, proč jsou některé děti sobečtější. Podle ní obecně platí, že malé děti jsou hodně sobecké a s tím, jak rostou, stávají se vlivem prostředí a výchovy štědřejšími. Jak ale Chytilová zjistila, u dětí ze znevýhodněného sociálního prostředí štědrost s přibývajícím věkem tolik nerostla.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 27. března.

Odpověď na to, proč se tak děje, jí pomohlo nalézt světové dotazníkové šetření World Values Survey. Lidí se v něm mimo jiné ptali, jaké hodnoty by podle nich měli rodiče předávat svým dětem.

„Data z Česka nám ukázala, že lidé s nižším vzděláním si příliš nemyslí, že nesobecké chování je něco, co by měli dětem vštěpovat,“ říká Chytilová. Podle ní může být toto zjištění užitečné při tvorbě programů na pomoc dětem ze znevýhodněného prostředí.

„Dlouho se ví, že tyto programy mají pozitivní dopad na formování dětských kognitivních schopností, například jim pomáhají lépe prospívat ve škole. Náš výzkum ale ukázal, že by mohly působit i na nekognitivní schopnosti, tedy třeba chování k ostatním lidem,“ uzavírá Chytilová.

Julie Chytilová - ekonomka
Julie Chytilová - ekonomka
Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat