Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Lidé zkoušejí nová piva, reagují na to i prodejci

Ekonomika

  16:15
BRNO - Lidé stále častěji zkoušejí nové značky a druhy piv. Kromě pivovarů na to reagují i prodejci. V Brně v posledních letech vzniklo kolem deseti pivoték, mnohé z nich mají v nabídce i stovky druhů piv z produkce tuzemských a zahraničních pivovarů. Podle majitele pivotéky U Modrého lva Jiřího Wiesnera, největší z nich, dobré pivo láká ženy i muže.

Pivotéky nabízí stále nové značky a druhy piv. foto: ČTK

První pivotéku Wiesner vybavil před třemi lety kousek od centra města. Nyní provozuje tři obchody. "Když jsme začali, na trhu nebyla žádná zajímavá piva. Chtěli jsme lidem něco zajímavého přivézt," řekl Wiesner. Firma začala do Brna vozit produkci malých českých pivovarů. Začala s nabídkou 150 druhů piv, dnes jich nabízí kolem 400.

Pivo jako dárek

"Nakupovat do pivoték chodí zejména lidé, kteří si na tento sortiment zvykli. Čekají na novinky nebo piva kupují jako dárky," uvedl Wiesner. Podle něj na změnu v chování spotřebitelů reagují i supermarkety, které v poslední době nabízejí piva také od menších pivovarů. "Všimli si, kam se trh hýbe," uvedl Wiesner.

V pivotékách je ale podle něj mnohem větší sortiment včetně nabídky z minipivovarů. V Brně je tak možné koupit například speciály Aranka, Bohatýr a další druhy piv ze Staňkova rukodělného pivovaru ve středních Čechách. Sládek přitom uvaří na jednu várku pouze 150 litrů. Do pivoték podle Wiesnera chodí nakupovat i ženy. Vybírají tam dárky pro své partnery.

Pivotéky lákají zájemce i na zahraniční pivo. Například prodejna Pivo&Beer z Brna na polovinu dubna nachystala belgický týden. V nabídce má pět desítek belgických piv.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...