Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejdražší pivo vyrobené v Česku? Vyvolávací cena je 3500 korun

Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. | foto: ČTK

OSTRAVA Pravděpodobně nejdražší pivo vyrobené v Česku se od středy draží v Ostravě a Hlučíně na Opavsku. Vyvolávací cena třílitrové láhve se zlatými šupinkami je 3500 korun. Výtěžek z prodeje dvou lahví bude věnován na charitativní účely.

"Je konec roku a taky čas udělat něco dobrého. Každý rok jsem před Vánocemi přispíval na činnost spolku Care. Letos jsem se rozhodl udělat něco většího," vysvětlil Marek Pietoň ze společnosti Pivo Franc důvody netradiční aukce.

Speciální třílitrové lahve naplněné zlatým pivem Re, které se jmenuje po egyptském bohu slunce, jsou vystaveny v prostorách pivovaru v Hlučíně a zámku v Ostravě-Zábřehu. "V každé lahvi je zlato za 900 korun. Jde o 0,5 gramu certifikovaného čtyřiadvaceti karátového zlata. V ceně zlata jsou ale započítány i náklady na výrobu šupinek. Ty se opakovaně tepou a technologie jejich výroby je nákladná," vysvětlil Pietoň.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj jde rozhodně o nejdražší pivo vyrobené v Česku. "Možná i na světě. Podle mého názoru bylo dosud nejdražší světové pivo ze skotského pivovaru Brewmeister Brewery," řekl. Tento nápoj má 65 procent alkoholu a láhev o objemu 330 mililitrů stojí v přepočtu asi 1250 korun. "U nás se zatím nejdražší speciální pivo prodávalo za cenu okolo 1000 korun," poznamenal ostravský sládek.

Zlaté šupiny nemohou tělu uškodit, uklidňuje sládek

Výrobní náklady na jednu láhev přesáhly 1200 korun. "Nejdražší položkou bylo zlato, pak speciální láhev a nakonec samotný kvasnicový ležák," řekl. Zájemci mohou piva dražit na internetu. Své nabídky mohou přihazovat do konce roku. Výtěžek půjde spolku pro spolupráci při rozvoji a humanitární pomoc Care a projektu Dárky pro život, který zaštiťuje Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF.

Napít se skutečně zlatavého moku lidé strach mít nemusí. Zlaté šupiny jsou totiž tak jemné, že se při dotyku rozpadají na jemný prach. Lidskému tělu nemůže kov uškodit, protože je netečný. Už v dávných dobách se používal na zdobení pokrmů. "Zlaté vločky byly používány už v Egyptě nebo šlechtou v středověké Evropě jako dekorace na jídlo a pití ve formě listů, vloček nebo prachu. Aby hostitelé poukázali na své bohatství anebo ve víře, že něco tak cenného a vzácného musí mít prospěšné účinky pro naše zdraví," řekl. Navíc i staré východní kultury věřily, že zlato blahodárně působí na zdraví člověka.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...