Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší pivo? Zabodovala Chotěboř a Únětice

Jídlo

  7:00
LITOMĚŘICE - Pivovarem roku podle Sdružení přátel piva se letos stal relativně malý Pivovar Chotěboř. Zároveň získal i ocenění za nejlepší dvanáctku. Pivo přitom začal vařit teprve v roce 2009.

Oktoberfest 2012. foto: Reuters

Podle sdružení potvrdil letošní ročník stále větší příklon znalců k pivům menších firem. Nejvíc nominací od hlasujících dostal Rodinný pivovar Bernard. Jde o jedinou spotřebitelskou pivní anketu v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Chotěboř je jediný regionální průmyslový pivovar, který vznikl v ČR po roce 1989. Výstavem patří k vyloženě malým pivovarům, loni uvařil 13 706 hektolitrů piva. Pro srovnání - tolik uvaří celý Plzeňský prazdroj za 11,5 hodiny.

Titul pro pivovar roku dostal od SPP už předloni. Letos chce díky desetimilionové investici zvýšit kapacitu až na 25 000 hektolitrů, protože za loňský rok zaznamenal třicetiprocentní nárůst výstavu. "Prorazit s novou značkou na takovém trhu, to je hodně těžké, ale asi to pivo máme dobré," uvedl při přebírání ceny ředitel pivovaru Richard Moravec.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hlasování se zúčastnilo šest stovek členů sdružení a z jimi vybraných trojic určovala konečné pořadí porota. SPP tvrdí, že výsledky jeho soutěže často předbíhají trendy, které se později projeví na trhu. Pokud by to mělo platit i o letošní anketě, nevěstilo by to pro velké výrobce nic dobrého.

V Česku jsou čtyři pivovarnické skupiny s výstavem přes milion hektolitrů ročně, ale v osmi pivních kategoriích získaly dohromady jen tři nominace z 24 možných. Mezi nealkoholickými pivy vyhrál Birell světlý Plzeňského prazdroje, mezi tmavými pivy tmavý ležák budějovického Budvaru a druhá nejlepší desítka pochází podle SPP z Pivovaru Velké Březno skupiny Heineken.

Plzeňský Prazdroj – ilustrační foto.

Nejvíc nominací v jednotlivých kategoriích, celkem čtyři, dostal Rodinný pivovar Bernard, o jednu méně Svijany. Oba nejúspěšnější pivovary se umístily za Chotěboří i v nejprestižnější kategorii o pivovar roku.

Další nominace si rozdělovali ještě menší výrobci. Desítku roku vyhrál malý Únětický pivovar, ceny za nejlepší jedenáctku a dvanáctku putují na Vysočinu - do Jihlavy, respektive do Chotěboře. Ve speciálních kategoriích vyhrály minipivovary z Prahy a jejího okolí - Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar a křivoklátský Pivovar Matuška Broumy. Cenu pro nejlepšího sládka dostal šestadvacetiletý Jan Martinka ze strahovského minipivovaru, pivním počinem roku je podle poroty encyklopedická práce Pavla Jákla.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...