Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepší pivo? Zabodovala Chotěboř a Únětice

Oktoberfest 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2012. | foto: Reuters

LITOMĚŘICE Pivovarem roku podle Sdružení přátel piva se letos stal relativně malý Pivovar Chotěboř. Zároveň získal i ocenění za nejlepší dvanáctku. Pivo přitom začal vařit teprve v roce 2009.

Podle sdružení potvrdil letošní ročník stále větší příklon znalců k pivům menších firem. Nejvíc nominací od hlasujících dostal Rodinný pivovar Bernard. Jde o jedinou spotřebitelskou pivní anketu v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Chotěboř je jediný regionální průmyslový pivovar, který vznikl v ČR po roce 1989. Výstavem patří k vyloženě malým pivovarům, loni uvařil 13 706 hektolitrů piva. Pro srovnání - tolik uvaří celý Plzeňský prazdroj za 11,5 hodiny.

Titul pro pivovar roku dostal od SPP už předloni. Letos chce díky desetimilionové investici zvýšit kapacitu až na 25 000 hektolitrů, protože za loňský rok zaznamenal třicetiprocentní nárůst výstavu. "Prorazit s novou značkou na takovém trhu, to je hodně těžké, ale asi to pivo máme dobré," uvedl při přebírání ceny ředitel pivovaru Richard Moravec.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hlasování se zúčastnilo šest stovek členů sdružení a z jimi vybraných trojic určovala konečné pořadí porota. SPP tvrdí, že výsledky jeho soutěže často předbíhají trendy, které se později projeví na trhu. Pokud by to mělo platit i o letošní anketě, nevěstilo by to pro velké výrobce nic dobrého.

V Česku jsou čtyři pivovarnické skupiny s výstavem přes milion hektolitrů ročně, ale v osmi pivních kategoriích získaly dohromady jen tři nominace z 24 možných. Mezi nealkoholickými pivy vyhrál Birell světlý Plzeňského prazdroje, mezi tmavými pivy tmavý ležák budějovického Budvaru a druhá nejlepší desítka pochází podle SPP z Pivovaru Velké Březno skupiny Heineken.

Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj – ilustrační foto.

Nejvíc nominací v jednotlivých kategoriích, celkem čtyři, dostal Rodinný pivovar Bernard, o jednu méně Svijany. Oba nejúspěšnější pivovary se umístily za Chotěboří i v nejprestižnější kategorii o pivovar roku.

Další nominace si rozdělovali ještě menší výrobci. Desítku roku vyhrál malý Únětický pivovar, ceny za nejlepší jedenáctku a dvanáctku putují na Vysočinu - do Jihlavy, respektive do Chotěboře. Ve speciálních kategoriích vyhrály minipivovary z Prahy a jejího okolí - Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar a křivoklátský Pivovar Matuška Broumy. Cenu pro nejlepšího sládka dostal šestadvacetiletý Jan Martinka ze strahovského minipivovaru, pivním počinem roku je podle poroty encyklopedická práce Pavla Jákla.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...