Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdy pivo prospívá? A jaké pití se nejlépe hodí po sportu?

Zdraví

  7:00
Dokončili jsme cvičení, je konec prvního poločasu, potřebujeme se napít. Někdo doporučuje vodu z vodovodu, jiný speciálně vyvinuté sportovní nápoje. Kdy si dát jaký nápoj? Záleží to i na tom, jaký druh cvičení jsme právě absolvovali. Někdy je nejprospěšnější i pivo.

Ženy rády pijí pivo. foto: Shutterstock

Řada firem investovala do vývoje sportovních nápojů obrovské částky a na dnešním trhu nalezneme desítky speciálních nápojů svěžích barev, často vylepšených výraznými barvivy. Velkorysé sliby naznačují, že kdo tyto nápoje nepije, radši by neměl sportovat vůbec. Často se jedná ale spíš o promyšlený marketing a sdělení, vzdálené od pravdy.

Nejnovější výzkumy ukazují, že přírodní nápoje, jako je třeba džus nebo dokonce obyčejné pivo, jsou po tělesné námaze vhodnější než nejrůznější drinky připravené speciálně pro co nejrychlejší návrat k optimálnímu stavu po namáhavém sportovním výkonu.

Běžíte, nebo cvičíte silově?

Zapomenout nesmíme ani na dnes tak populární energetické nápoje. Myšlenka energie v plechovce je sice lákavá, ale nejběžnější příměsi jako kofein, taurin a guarana rozhodně nejsou pro každého. Zdravému neublíží, ale třeba pro diabetiky, lidi s vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními chorobami, určitě vhodné nejsou. A o dětech raději nemluvit, ty by si na podobné nápoje měly skutečně mnoho let počkat.

Kohoutková voda - ilustrační foto.

U pití a cvičení musíme nejprve připomenout hlavní zásadu, a to využívat speciální nápoje jen po intenzivním cvičení, které trvalo nejméně hodinu. Navíc je nutné vybrat formuli podle typu cvičení – pokud jsme cvičili silově, budeme potřebovat proteiny, pokud šlo o výdrž, potom tekutiny a karbohydráty. Nejdůležitější ale bude zvolit nápoj, který obsahuje antioxidanty. Proto také pro řadu cvičení budou obyčejné nápoje lepší než ty speciální.

U běhů na delší vzdálenosti může docházet k poškození svalů a k zánětům, antioxidanty obsažené v třešňovém džusu jsou optimální léčbou. Podle řady odborníků je dokonce lepší s pitím toho džusu začít nejméně týden před závodem. Experti na výživu již delší dobu považují mléko za téměř magický nápoj pomáhající růstu svalů, proto nepřekvapí, že po silovém cvičení je nejvhodnějším nápojem nízkokalorické čokoládové mléko. Cukr pomůže zrychlit trávení proteinů v mléce, takže nám svaly porostou velmi rychle.

Základ je pitný režim.

Jóga a kokosové mléko

Milovníci jógy nebo pilátes zase udělají nejlépe, když se spokojí s kokosovým mlékem. Zatímco instruktoři přísahají na jeho účinky již dlouhé roky, teprve nedávné studie ukázaly důvod–maximální obsah draslíku, pomáhajícího odstraňovat svalovou únavu, kombinovaný s vysokou dávkou minerálů a antioxidantů. Navíc u tohoto typu cvičení nevadí nízký obsah soli.

Ti, kteří čekali na úspěch tradičních sportovních nápojů, se konečně dočkali: u sportů, kde se pořádně zapotíme, budeme potřebovat nahradit vypocené tekutiny. Tady se nejlépe uplatní nápoje typu Gatorade, připraveného namíru americkým fotbalistům na rozpálené Floridě.

Díky kombinaci tekutiny, soli a cukru pomohou zabránit dehydrataci, nahradí ztracené elektrolyty a nabídnou lehce stravitelné karbohydráty. A pokud chceme jejich působení urychlit, využijme studií korejských vědců a pijme tyto nápoje výhradně studené.

Po maratonu na pivko

A teď se konečně dostaneme ke slíbenému pivu. Jsou sportovní výkony, které sice nezkoušíme každý den, ale které jsou skutečně mimořádně náročné. Mluvím o maratonu nebo nějaké dlouhé trase na kole. Tyto výkony jsou natolik intenzivní, že mohou způsobit řadu zánětů a snížit úroveň imunitního systému. To je také důvod, proč vysoký počet maratonských běžců trpí po závodech respiratorními infekcemi. Němečtí vědci dokázali, že pravidelné pití nealkoholického piva v týdnech před a po závodech zvyšuje aktivitu obranných reakcí a prudce snižuje riziko infekcí. Tajemství úspěchu je v polyfenolových komponentech piva, které mají antioxidační a antizánětlivé účinky. Alkoholické pivo je sice má také, ale přece jenom konzumace většího množství alkoholu nebude před obtížným závodem optimální řešení.

Autor: