Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pivo to ve Francii nemá lehké, Hollande ho chce prudce zdražit

Evropa

  17:44aktualizováno  31. října 10:06
BRUSEL - Francouzská vláda plánuje v rámci rozpočtových úspor výrazně zvýšit spotřební daň z piva. Ta by u už tak drahého chmelového nápoje, který v zemi tradičně zaměřené spíše na víno, mohla stoupnout o 160 procent.
Tmavé pivo - ilustrační foto.

Tmavé pivo - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Proti plánu Paříže důrazně vystoupila skupina evropských pivovarů. Socialistický prezident François Hollande prosazuje zvýšení daně z piva o 160 procent. To by znamenalo zvýšení ceny zlatavého moku v restauracích a prodejnách o zhruba 20 procent, sdělila mluvčí francouzského sdružení pivovarů Brasseurs de France.

V současnosti je pivo v zemi galského kohouta zdaněno podle obsahu alkoholu od 0,54 do 2,75 euro za hektolitr a daň z přidané hodnoty činí 20,6 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvyšováním daní chce jeho vláda získat zdroje pro štědré sociální programy v situaci, kdy musí země pod tlakem dluhové krize v okolních zemích eura snižovat rozpočtové deficity. Francie je známa svým vínem, jehož produkci a spotřebu vláda podporuje.

Kromě místních pivovarů daň zasáhne i zahraniční výrobce, protože asi 30 procent francouzské spotřeby piva kryje dovoz.

Evropská odvětvová skupina Brewers of Europe označila plán Paříže za "kopanec do zubů" pro pivovary v situaci, kdy jejich produkce v EU od roku 2008 kvůli ekonomické krizi klesla o šest procent a spotřeba se propadla o osm procent.

"Pro odvětví výroby piva se z toho stal okamžitě velmi vážný problém," řekl šéf evropské pivovarské lobby Pierre-Olivier Bergeron. Podle něj se pivovary bojí, že něco podobného by mohly udělat další země Evropské unie.

Kromě francouzských výrobců budou zvýšenou daní nejvíce pivovary v Belgii a Německu. "Opatření ale zasáhne všechny pivovary včetně malých. Je velmi krátkozraké penalizovat jeden sektor," řekl Bergeron a poukázal na diskriminaci piva proti vínu, na nějž jako na národní nápoj se vláda daň zvýšit neodváží.

Autoři: ,

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...