Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Českému pivu chybí peníze. Společnou kasu pivovary ignorují

Evropa

  15:38
PRAHA - Nadaci, s jejíž pomocí chtějí tuzemští pivovarníci financovat například výzkum a podporovat tak produkci tradičního českého piva, se zatím nedaří shánět peníze. Podle pivovarníků je státní podpora tohoto odvětví nedostatečná.
Piva - ilustrační foto.

Piva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Podle šéfa Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého stát příliš šetří. Nedaří se také čerpat evropské peníze a zatím nepřicházejí ani příspěvky pivovarů. Ty přesto dlouhodobě pivovarský výzkum podporují napřímo mimo nadaci.

Vrchní sládek plzeňského pivovaru Gambrinus Jan Hlaváček loni na tiskové konferenci při příležitosti spuštění Nadačního fondu České pivo sládka Františka O. Poupěte uvedl, že podpora si vyžádá až desítky milionů korun ročně.

ČTĚTE TAKÉ:

Z finančních prostředků členských firem, ministerstva zemědělství či peněz z evropských fondů má nadace financovat například výzkumné projekty zaměřené na šlechtění odrůd sladovnického ječmene a chmele.

Nový ječmen trvá vyšlechtit léta

"Probíhá řada důležitých studií a výzkumů, které směřují k udržení národního charakteru surovin a specifik českého pivovarství. Jde například o charakteristiku a vývoj odrůd ječmene či výzkum pozitivních zdravotních vlastností českého piva," uvedla Věra Hönigová s Výzkumného ústavu pivovarsko-sladařského.

Například vypěstování nové odrůdy sladovnického ječmene je podle pivovarnických výzkumníků finančně velmi nákladné a zabere deset až dvanáct let. Odrůdy sladovnického ječmene a chmele se přitom musejí neustále obměňovat, neboť mají limitovanou životnost.

"Pivovary významně podporují výzkum spojený s českým pivem prostřednictvím přímé spolupráce s  výzkumným ústavem," podotkl Veselý. Velké pivovary jsou mimo jiné jeho akcionáři.

Fond má podle něj přinášet další peníze na výzkum nad rámec této přímé podpory pivovarů. "Jde o dlouhodobou snahu a aktivitu dále podporovat české pivo," dodal.

České pivo

Pivo - ilustrační foto.

České pivo je od října 2008 oficiálním chráněným zeměpisným označením zapsaným u Evropské komise. Systém ochrany názvů zemědělských a potravinářských výrobků zavedla EU v roce 1993 s cílem ochránit výrobce před plagiáty a spotřebitele před nežádoucím klamáním.

Pivo českého typu, které bylo poprvé uvařeno roku 1842 v Plzni, charakterizuje vyšší hořkost, výraznější barva a říz nápoje, proti zahraničním ležákům mají ty české naopak nižší obsah alkoholu.

Rozdílné vlastnosti českého piva jsou dány nejen použitými surovinami, zvláštními odrůdami chmele a ječmene, ale také metodou dvoustupňového spodního kvašení, postupu odlišného od postupu zahraničních výrobců.

Chráněné zeměpisné označení České pivo v současnosti používá 12 pivovarů pro 52 druhů piv, což odpovídá takřka 60 procentům tuzemského pivního trhu.

Členy loni založeného sdružení jsou Plzeňský Prazdroj, Heineken, Budvar, skupina PMS, Sladovny Soufflet a Český svaz pivovarů a sladoven.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!