Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Do horka nealkoholické pivo. Které vybrat?

Jídlo

  7:00
Pivo zaručeně spláchne žízeň, ale alkohol se ve vysokých teplotách nedoporučuje. Možností jsou tedy nízkoalkoholická či nealkoholická piva. Zkuste třeba polotmavý Birel, Fríí od Zlatopramenu nebo nealkoholický Lobkowicz.

Při vysokých teplotách pijte nealkoholické pivo. foto: Shutterstock

POLOTMAVÝ BIRELL Z NOŠOVIC

Letní putování za nízkoalkoholickými pivy a jejich odvozeninami snad nemůže začít jinde než u Birellu. Pivo tvoří pevnou součást sortimentu společnosti Radegast, její vedení se ale usneslo, že upřednostní název Birell a jméno pivovaru upozadí. Zřejmě i díky tomu se pro české a moravské pijáky stalo synonymem nealkoholického piva.

Rok 2012 je pro Birell slavnostní, jeho první várka totiž v Nošovicích vznikla přesně před dvaceti lety. Už několik měsíců předtím ale Radegast začal spolupracovat se švýcarským podnikem Hürlimann, který nošovické naučil, jak tohle nealkoholické pivo vařit. Podle obchodních ročenek Birellu patří dvě třetiny českého trhu.

Nealkoholický Birell polotmavý.

Dlouhou dobu si řidiči a další vyznavači nealko piva museli vystačit jen se světlou verzí, v roce 2010 se objevil i polotmavý, a před několika měsíci dokonce „trendy“ letní varianta Limetka & malina. My jsme vybrali polotmavý Birell s 0,49 procenta alkoholu, který se vaří z ječného a karamelového sladu a chmelových produktů.

Po nalití do sklenice pivo předvede svou plnou, tmavě jantarovou barvu, pěna má kapučínový odstín a drží dlouho, vůně je silná. V ústech se uvádí nízkým řízem, díky skvěle sladěné chuti světlého a tmavého piva nepřichází žádný nepříjemný kopanec, zůstává jen mírně znatelný hořký pocit.

ČTĚTE TAKÉ:

FRÍÍ Z BRNA MÁ 0,5 PROCENTA

Hegemonii nošovického Birellu se snaží nabourat snad každý pivovar, jedním z prvních bylo už v roce 1999 Starobrno. To začalo v moravské metropoli vařit své Fríí a nutno dodat, že jej znali vlastně jen jihomoravští pijáci. Možná i proto na domácí pivní mapě vydrželo jen něco přes deset let.

Když se Starobrno stalo součástí nadnárodní skupiny Heineken, její vedení se rozhodlo, že Fríí spojí s nealko verzí piva ze svého dalšího pivovaru Zlatopramen v Krásném Březně. V roce 2010 se proto Fríí zrodilo jako samostatná značka a je jediným nealkoholickým pivem skupiny v Česku.

Nealkoholické pivo Fríí.

Světlé pivo s 0,5 procenta alkoholu vzniká z ječných sladů, chmelových produktů a karamelového barviva. Při jeho výrobě se používá spodního kvašení. Po nalití stoupá ze sklenice těžká chmelová vůně, pod ní se rýsuje vysoká sněhově bílá pěna, která upadá jen pomalu.

Pivo Fríí je až nepřirozeně slámově světlé, což ale vhodně upozorňuje na nízký obsah alkoholu. Říz je těžce postřehnutelný, v ústech se nealkoholické pivo příjemně rozestupuje. Vše korunuje lehká až limonádová chuť se zastřenou hořkostí.

PRÉMIOVÉ NEALKO Z PROTIVÍNA

Že pivovary zásobují zákazníky vedle běžného sortimentu i speciály, není nic překvapivého. Že by se ale sládci snažili šperkovat i nealkoholický výstav, běžné není. Touto cestou se vydalo konsorcium Lobkowicz, aby ukázalo, že stejně jako pivo téhle značky má ve skupině výsadní postavení, je i jeho nealko nadstandardní.

Lobkowicz Premium Nealko, jak se "pivo pro řidiče" jmenuje, vzniká v protivínských varnách, jinak domově značky Platan. Ovšem kromě bezalkoholového Lobkowicze se tu vaří i ležák s tímto jménem. Aby sládci nealku dodali na grácii, dělají jej ze tří druhů sladů a tří druhů chmele včetně silně aromatické odrůdy Cascade pěstované v USA.

Nealkoholické pivo Lobkowicz.

Lesk "premiu" dodává i to, že neobsahuje umělá sladidla a jen minimum sodíku (maximálně prý jen 20 miligramů na litr). Ovšem hlavní, za co si svůj název nealkoholický Lobkowicz bez diskuze zaslouží, je hodně povedený zážitek z pití.

Hned po otevření uteče z lahve extrémně silná chmelová vůně, která zůstává i po nalití. Barva je slámově světlá, pěna rychle vystoupá, a i když ji tvoří velké bublinky, drží dlouho. Říz je přehlédnutelný, jen otevírá místo pro vyladěný požitek oscilující mezi chladnou hořkost.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...