Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tolik vitacitů jsem nepil, zhodnotil Jakl ochutnávku radlerů

Jídlo

  10:50
V Česku vypuklo radlerové šílenství. Piva s příchutí citrónu či grepu najdete prakticky všude. Jak chutnají a dají se vůbec pít? První pivní extraliga otestovala osm vzorků nejčastěji prodávaných radlerů. Jelikož chutnají především ženám, přizvali si k ruce osm dobrovolnic. A výsledek? Jednoznačně zabodovala příchuť grepu, celkovým vítězem se pak stal Samson Radler Grapefruit.

Nechyběl ani pravidelný účastník pivních večerů a člen První pivní extraligy, tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. foto: Lidovky.cz

Pivní experti se sešli v úterý večer v První pivní tramwayi, aby zhodnotili hit letošního léta - ochucená piva, často nazývaná radler. Aby výsledky byly co nejobjektivnější, kromě mužů ochutnávaly také ženy. "Pozvali jsme osm náhodně vybraných žen, protože ty jsou cílová skupina," vysvětluje František Trantina z První pivní extraligy.

Radlery teď podle něj zažívají obrovský boom. "Kdyby cizinec přišel do obchodu, tak si myslí, že tu pijeme jen ovocná piva," dodává.

Hlavním úkolem degustujících bylo zjistit, do jaké míry je radler osvěžující a hlavně, jak jim chutná. Klíčová otázka byla, jestli se výrobci podařilo sladit pivo se soft drinkem a nemá žádnou chuťovou vadu.

CELKOVÉ VÝSLEDKY
1. Samson Radler Grapefuit53 bodů
2. Staropramen Cool Grep54 bodů
3. Staropramen Cool Lemon65 bodů
4. Escape Limetka, Litovel69 bodů
5. Gambrinus řízný citrón79 bodů
6. Samson Radler citrón83 bodů
7. Chipper Grapefruit Beer, Primátor84 bodů
8. Zlatopramen Radler Citrón87 bodů

A výsledky byly překvapivé. Piva, která chutnala pánům, dámy odsunuly na poslední místo. To je třeba případ piva s názvem Chipper Grapefruit Beer od značky Primátor. Zatímco pivní experti mu přisoudili stříbrnou příčku, u žen bylo jasně poslední.

Celkové výsledky degustace radlerů.

Na příchuti se ale obě skupiny shodly - grepová jasně vítězí. "Je logické, že bodoval hlavně grep, protože pivo je samo o sobě hořké, tak možná proto," řekl Jan Šuráň, člen První pivní extraligy a předseda Českomoravského svazu minipivovarů.

Kdyby bylo na ženách, jasným vítězem by se stal Staropramen Cool Grep, pánové naopak volili grepový speciál Samsonu, který nakonec v celkovém hodnocení vyhrál.

VÝSLEDKY PÁNOVÉ
1. Samson Radler Grapefruit24 bodů
2. Chipper Grapefruit Beer, Primátor27 bodů
3. Staropramen Cool Grep30 bodů
4. Staropramen Cool Lemon35 bodů
5. Gambrinus řízný citrón36 bodů
6. Escape Limetka, Litovel38 bodů
7. Samson Radler Citrón45 bodů
8. Zlatopramen Radler Citrón54 bodů

"Je zajímavé, že výsledky mezi muži a ženami jsou tak rozdílné," komentoval degustaci Trantina. Podle něj jde ale o skvělý nápoj. "Je hodně osvěžující a po sportu a v létě je ideální," říká.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiný názor má ale pravidelný účastník pivních večerů a člen První pivní extraligy, tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. "Řeknu vám, tolik vitacitů jsem dlouho nepil. Ovoce to nepřipomíná, pivo to nepřipomíná," zhodnotil ochutnávku s úsměvem. Podle něj se Češi radlery teprve učí pít. "Je dobře, že ta vlna odstartovala, on ten boom přestane, a ti nejlepší zůstanou," tvrdí Jakl.

VÝSLEDKY ŽENY
1. Staropramen Cool Grep57 bodů
2. Samson Radler Grapefruit43 bodů
3. Staropramen Cool Lemon38 bodů
4. Escape Limetka, Litovel33 bodů
5. Zlatopramen Radler Citrón31 bodů
6. Samson Radler Citrón30 bodů
7. Gambinus řízný citrón29  bodů
8. Chipper Grapefruit Beer, Primátor24 bodů

Ženy jako degustátorky se osvědčily: "Jsou skvělé, koncentrované a disciplinované. Půl hodiny ochutnávají a mlčí, lepší než chlapi," dodal Jakl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!