Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovci: Staré volno ať zaplatí stát

Ekonomika

  11:17
PRAHA - Už podruhé se budou křesťanští demokraté snažit protlačit vládou svůj návrh na proplacení nevyčerpané dovolené. Chtějí totiž, aby stát vyplatil náhradu mzdy lidem, kteří v letech 2003 a 2004 nestihli vyčerpat povinné volno.

Peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Paroubkův kabinet by o tom měl rozhodnout dnes. Ministři však zřejmě i tentokrát návrh lidoveckých poslanců Josefa Janečka a Viléma Holáně smetou ze stolu.

Největším problémem je totiž to, že výplata by měla jít ze státní kasy. „Je absolutně nepřípustné, aby stát zpětně doplácel za soukromé subjekty nevyčerpanou dovolenou,“ rozčiluje se ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s tím, že návrh nemá šanci vládou projít. „Nejde o nic jiného než o předvolební populismus, jak tomu ostatně u lidovců bývá zvykem,“ dodal Škromach.

Autoři předlohy ovšem svůj návrh brání. Novela zákoníku práce platná od prvního října 2004 totiž podle nich poškodila stovky lidí. Neumožňuje zpětně za tento ani předchozí rok proplatit lidem nevyčerpanou část dovolené. „Nejvíce se to týká například matek na mateřské dovolené, které neměly možnost dovolenou vyčerpat,“ uvedl Janeček. Dalšími nejčastěji poškozenými jsou pak také rodiče na rodičovské dovolené, kterým zaměstnavatelem nebylo dovoleno přerušení rodičovské dovolené a čerpání dovolené na zotavenou, či práce neschopní zaměstnanci. „Některé firmy tak z toho profitovaly,“ poznamenal Janeček. Kromě sociální demokracie se ale návrh z dílny lidovců příliš nezamlouvá ani ekonomům. „Nevidím důvod, proč by se z peněz daňových poplatníků měla proplácet dovolená lidem,kteří si ji nevyčerpali,“ míní ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podobně se vyjadřuje také analytik společnosti PPF Asset Management Radomír Jáč. „Je to věcí zaměstnance a zaměstnavatele, daňový poplatník s tím nemá nic společného,“ uvedl Jáč. Podle něj v tom hrají roli blížící se volby.

Navrhovaná úprava by podle Janečka měla znamenat jen nepodstatné zvýšení výdajů státního rozpočtu. „Předpokládané výdaje se pohybují ve výši zhruba pěti milionů korun,“ uvedl Janeček s tím, že stát tak na sebe přebírá odpovědnost za bezdůvodné poškození zaměstnanců. „Novela na ně měla nepřiměřeně tvrdý dopad,“ myslí si Janeček.

Stejně jako ministři za sociální demokracii nesouhlasí s návrhem ani unionisté. Janeček přesto věří, že návrh vládou projde. Pokud by se tak stalo, vyplácela by náhrady nevyčerpané dovolené Česká správa sociálního zabezpečení, a to do konce roku 2006.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat