Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Litevské plavovlásky podnikají. Teď chystají 'ostrov blondýnek'

Ekonomika

  11:42
VILNIUS - Jak se říká blondýnce, která vede vlastní podnik? Marketingová zbraň, pokud je tedy z Litvy. Blondýny tohoto pobaltského státu už měly dost žertování o tom, jak jsou hloupé. Teď chtějí lidem ukázat, že jsou chytřejší než ty vtipy, a pomoct jim při tom má rozrůstající se blonďaté podnikatelské impérium, napsal zpravodajský server BBC News.

Festival blondýn v Rize foto: Reuters

Litevská společnost Olialia (vyslovuje se "ó-la-la") připravuje turistické středisko na Maledivách, do kterého chce návštěvníky lákat tím, že bude zaměstnávat pouze blondýnky. Fungovat má také přímé letecké spojení, v nichž budou blond všechny stevardky a celá posádka letadla - včetně pilotů.

Společnost Olialia vedou a jsou v ní zaměstnány pouze blondýny. Podniká už v 75 různých sektorech a vyrábí produkty sahající od počítačových programů přes jídlo až po popmusic. Blonďatá manažerka společnosti Giedré Pukienéová říká, že chce prolomit stereotyp, podle nějž jsou blondýny méně inteligentní.

"Naše dívky jsou velmi chytré a mají vysokoškolské diplomy," říká. "Všechny chtějí v životě něco dokázat. Mají spoustu podnikatelských nápadů." A jedním z nich je právě projekt "blond ostrova", jenž byl představen tento týden v novém nočním klubu, který Olialia otevřela ve Vilniusu. Turistické středisko by mělo začít fungovat až v roce 2015, ale už nyní sklidilo ostrou kritiku.

Maledivy mohou blondýnkám udělat čáru přes rozpočet
Když o plánech v září informoval maledivský zpravodajský server Minivan, mnoho čtenářů je odsoudilo jako diskriminační, protože z nich budou potenciálně vyloučení "nebílí" Maledivci. "Je to rasistické a nemělo by se to na Maledivách dovolit," napsal jeden z čtenářů. Věci by mohly znesnadnit i místní zákony. Na Maledivách je požadováno, aby turistická střediska najímala alespoň polovinu místních zaměstnanců.

V samotné Litvě, která je členem Evropské unie, vyvstává otázka, jestli požadavek blond vlasů coby kritéria pro žadatele o zaměstnání neodporuje zaměstnaneckým zákonům EU. Budou moct dostat zaměstnání například starší, šedovlasé ženy nebo muži? Giedré Pukienéová tvrdí, že její společnost nikoho nediskriminuje a vítá všechny zájemce o práci bez ohledu na jejich pohlaví, věk, etnický původ či barvu vlasů. "Ale zjišťujeme, že když tu pracují ženy s tmavými vlasy a jsou obklopené všemi těmi nádhernými blondýnkami, že nakonec skončí taky blond," dodává.

Další kritici označují celou marketingovou strategii společnosti za sexistickou. Obávají se, že využíváním zažitých vyzývavých obrázků blondýn jen podporují negativní stereotypy. "Je jasné, že nepropagují myšlenku, že blondýnky jsou chytré," říká lotyšská novinářka Sanita Jembergaová, která je brunetka. "Propagují myšlenku, že blondýny jsou sexy, protože sex prodává. Tahle společnost si našla svůj specifický prodejní směr, jímž jsou pobaltské ženy a sex," dodává.

Účinná reklama: blondýnky v intelektuálně vypjatých situacích
Všechny produkty společnosti propagují reklamy zobrazující blondýny v nepravděpodobných intelektuálních situacích. Reklama na vlastní značku koly společnosti Olialia například nádherné blondýnky představuje coby vědkyně míchající nápoj v pochybně vypadajícím laboratorním prostředí.

Rozrůstající se podnikání společnosti Olialia je jen jedním z průvodních znaků bizarního "blond hnutí" v Pobaltí, které se propaguje coby osvobozující blondýnky od stereotypů. V květnu se v lotyšské metropoli Rize konal dvoudenní "blond festival".

 Jeho organizátorka Marike Gederteová, která je prezidentkou Lotyšské asociace blondýnek (LAB), BBC řekla, že každoroční festival zahrnující večírky, koncert a pochod blondýnek Rigou, má dokázat, že blondýny dokážou být nezávislé a projevit iniciativu.

Ovšem posuzováno podle převzrušených reakcí některých turistů v Rize se zdá, že ženská emancipace nebyla právě tou věcí, která jim přišla na mysl, když se festivalu účastnili. Jeden z mladíků musel být dokonce zatčen, když se - posilněný alkoholem - na koncertu blondýnek v rižském starém městě svlékl.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat