Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Daňový ráj prověří i Češi

Ekonomika

  20:51
PRAHA - Po Německu a Rakousku se na podezřelé účty svých občanů v lichtenštejnských bankách zaměřily i další země. Pravděpodobně se k nim přidá i Česká republika. Skandál podobných rozměrů zdejší ministerstvo financí ale nečeká.
Lichtenštejnsko - ilustrační foto.

Lichtenštejnsko. foto: ČTK

Německá vláda totiž nabídla, že ostatním zemím poskytne zdarma informace o tajných kontech v lichtenštejnských bankách. Uvedl to pro ekonomický deník Financial Times mluvčí německého ministerstva financí Thorsten Albig.

Tyto informace přitom samo Německo koupilo, pravděpodobně od bývalého zaměstnance LGT Treuhand Bank, asi za 5 milionů eur. Nezávisle na německé vládě získaly od stejného informátora tyto informace i Spojené státy a Velká Británie a s jejich pomocí se snaží vystopovat daňové hříšníky na domácí půdě. Britská daňová správa předpokládá, že by díky těmto informacím mohla získat zpět asi 100 milionů liber.

Britové a Američané ve vyšetřování potenciálních daňových úniků na lichtenštejnských účtech spolupracují s Austrálií, Kanadou, Francií, Itálií a Švédskem.

O informace od německé vlády, které by měly obsahovat asi 800 účtů patřících neněmeckým investorům, již podle některých zdrojů projevily zájem Holandsko, Norsko a Švédsko.

Ne všechny země jsou však ochotny využít pokoutně získané informace. Například dánská vláda, podle Financial Times, považuje seznam za „kradené zboží“ a nemá o něj zájem.

„Oficiální nabídka zatím nepřišla, ale čekáme ji v nejbližších dnech,“ řekl LN Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí. Podle něj má Česká republika o zmíněná data zájem, ale podobně jako Dánsko řeší morální dilema.

Další podrobnosti
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat