Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Hledá se místo pro Havlův pomník. Bude v petřínském parku?

Média

  6:45
Před Big Benem na náměstí britského parlamentu v Londýně se na piedestalu tyčí Winston Churchill, na pařížském bulváru Champs-Élysées kolemjdoucí míjí památník Charlese de Gaulla. Po celém světě skulptury vzdávají hold významným státníkům, Václav Havel svou sochu v­ Praze ale ještě nemá.

Václav Havel foto: Oldřich Škácha

Dosud jediná iniciativa za vznik Havlova monumentu v české metropoli vychází od občanů. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla už dříve představil návrh její podoby. Do konce března chce mít projekt jejího umístění v­ petřínském parku. A odhalenou by ji tam rád viděl ještě letos. Potřebuje k tomu také dovybrat peníze ve veřejné sbírce.

Dále v úterních LN najdete:

  • Nespokojený herec má odejít - Igor Bareš se s novým šéfem činohry Národního divadla Danielem Špinarem dohodl, že členem souboru bude ještě rok a­ v inscenacích bude dohrávat. Představy nového šéfa mu nevyhovují a říká, že takové divadlo nechce a neumí hrát.
  • Zákazníky bez účtenky stát trestat nebude - Lidem, kteří si v obchodě, restauraci nebo u řemeslníka nevezmou účtenku, nehrozí žádný postih. Vyplývá to z návrhu zákona, který v Česku zavádí od příštího roku elektronickou evidenci tržeb.
  • Přijímací testy na střední školy - Kromě ukázkových otázek v příloze LN Akademie také najdete 10 tipů, jak u přijímaček uspět.

Autor:

Mohlo by vás zajímat