Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Lovci korupčníků musí opět hlásit kauzy vrchnosti

Ekonomika

  3:32
Rozkaz obnovuje povinnost policistů referovat o citlivých případech, hrozí úniky informací. Byl to šok. Chycený hejtman David Rath s krabicí od vína a v ní sedm milionů korun. Justice před třemi roky nečekaně ukázala, že si dokáže došlápnout i na mocné politiky. Tento obrázek však může být na dlouhou dobu poslední.
pouta - ilustrační foto

pouta - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jen krátce po nástupu Jaroslava Vilda loni v říjnu do funkce ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, který vyšetřuje kriminalitu bílých límečků, vydal jeho šéf zásadní pokyn. Vyzval podřízené, aby před založením každého trestního spisu informovali vedení. Tuto skutečnost LN potvrdily dva důvěryhodné zdroje z policie.

Jde přitom o těžkou ránu do systému, který je postaven na maximálním možném utajení na samém počátku prošetřování. Policisté v těchto momentech zpravidla těží z operativních technik od sledování až po odposlechy. Jakýkoli únik informací v této rané fázi může zdárné vyšetření případu znemožnit. Ne náhodou právě v kauze Rath detektivové přikročili k nestandardním krokům a do některých policejních databází detaily z probíhajícího šetření raději neuvedli.

V pondělních LN dále najdete:

  • Zavírají nás, abychom změkli

Rittigův právník David Michal v rozhovoru LN naznačuje, jak se on i jeho klient chtějí bránit u soudu. Michal patří mezi klíčové figury lobbisty Iva Rittiga. V rozhovoru pro LN řekl, že jejich mocenská skupina nedostatečně sledovala dění kolem sebe. „Jako když si člověk nevšimne, že uniká plyn v místnosti, kde se smí kouřit, a zapálí si přitom cigaretu,“ míní Michal.

 

  • Sportovci cvičí s počty svých členů

Autoklub ČR ztratil papírově během jediného roku víc než 70 tisíc svých členů. Prý zlepšil evidenci. Musíme se přepočítat, zní sportovním prostředím minimálně od minulého léta. Sportovní svazy při žádostech o dotace ze státní kasy to totiž v minulosti dotáhly tak daleko, že díky násobným registracím nebo i mrtvým duším měly dohromady víc členů než Česká republika obyvatel, zněl oblíbený bonmot exministra financí Miroslava Kalouska. A sešup ve vykazovaných číslech může být extrémní, jak zjistily LN na příkladu údajů, které vykazuje Autoklub České republiky.

 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat