Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Plán elektronické evidence? Hospodští mají tržby přiznat jako první

Média

  0:04
PRAHA - Lidové noviny získaly časový plán na zavádění elektronické evidence tržeb, kterým se ve středu má zabývat vláda. Zhruba půl milionu podnikatelů by mělo být od příštího roku pod přísným dohledem Finanční správy. Jako první by se k její databázi v únoru měli připojit restauratéři a hoteliéři. Pomocí internetu a speciálního softwaru nahlásí podrobné údaje o každé přijaté koruně.

Hospoda Domov foto: hospoda-domov.cz

O čtvrt roku později budou stát o svých tržbách informovat maloobchodníci i velkoobchodníci. Později se přidají rovněž řemeslníci. Počítá s tím nový zákon o elektronické evidenci tržeb, který dnes má projednat vláda.

Miliardové daňové úniky

„Když podnikatel nebude k systému evidence připojen k datu účinnosti zákona, bude zákon porušovat,“ upozornila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Právě její resort je předkladatelem návrhu, který mají LN k dispozici.

Někteří živnostníci se dopředu obávají finančních dopadů evidence. Vadí jim, že budou nuceni nakoupit novou techniku. Stát vypočítal, že drobnému podnikateli stačí investovat okolo 9000 korun, středně velký podnik s několika pobočkami může zaplatit až půl milionu a opravdu velká firma do 10 milionů. To ale pouze v případě, že dosud žádné pokladny, počítače a software nevlastnili. „Tyto subjekty již v převážné míře disponují nějakým typem pokladních zařízení,“ argumentuje ministerstvo v předkládací zprávě.

Více čtěte ve středečních LN.