Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko vylepšilo kondici. Dařilo se všem, ekonomika rekordně rostla

EET

  10:55
PRAHA - Téměř všechna odvětví si v prvních třech měsících roku polepšila. Díky tomu rostla ekonomika - v porovnání se stejným obdobím loňského roku - o 4,2 procenta. Je to rekordní skok, který ekonomy překvapil.

České ekonomice se daří. Na začátku rostla o více než čtyři procenta. foto: Shutterstock

Na dobrou zprávu o kondici tuzemského hospodářství upozornil Český statistický úřad. 

Proti předběžnému odhadu z poloviny května je to zlepšení o tři desetiny procentního bodu. V porovnání s posledním loňským čtvrtletím se HDP reálně zvýšil o 3,1 procenta. 

Statistici přitom původně odhadovali růst o 2,8 procenta.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky je v kontextu posledních let rekordní. V případě meziročního výsledku jde o největší růst od čtvrtého čtvrtletí 2007, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,3 procenta.

„Na výrazný mezičtvrtletní růst HDP měl vliv vysoký růst hrubé přidané hodnoty a nerovnoměrný výběr spotřební daně z tabákových výrobků, který ovlivnil srovnávací základnu v roce 2014,“ uvedli k novým údajům o ekonomice statistici.

Příznivý hospodářský vývoj se projevil ve většině odvětví. Zpracovatelský průmysl stoupl meziročně o 6,8 procenta a stavebnictví o o 2,6 procenta. Meziroční růst zaznamenala i většina odvětví služeb, například obchod, doprava a ubytování se zvýšily o 3,1 procenta a veřejná správa, obrana, vzdělávání a zdravotní a sociální péče o 2,4 procenta.

Na straně poptávky táhly růst HDP domácí i zahraniční faktory. „Trend posilování domácí poptávky započatý v roce 2014 pokračoval i v prvním čtvrtletí a významně předstihl vliv poptávky zahraniční,“ uvedl ČSÚ. Vedle rostoucí spotřeby domácností pomohly české ekonomice i investice.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,6 procenta a výdaje na konečnou spotřebu domácností o tři procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 1,5 procenta, mezičtvrtletně ale klesly o 3,9 procenta.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat