Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Pokuty za přestupky se podle plánu prudce zvýší. O tisíce

Média

  7:24
PRAHA - Za opakovanou drobnou krádež pokuta až třicet tisíc korun místo nynějších patnácti. Opilcům, kteří ruší noční klid, se hlasitá produkce prodraží z pěti tisíc na patnáct. Urážka na cti bude pokutována až šestinásobnou částkou: místo dnešních pěti tisíc korun by pachatel při opakování tohoto přestupku zaplatil až třicet. A bloková pokuta udělená na místě, která dnes nepřesahuje tisícovku, se může vyšplhat až na pětinásobek.

Jeroným Tejc foto: Jiří ReichlLidové noviny

To jsou pokuty, které se objevily v novele zákona o přestupcích z dílny ministerstva vnitra. Návrh již prošel ústavně-právním výborem, sněmovnou by mohl být schválen na konci května. Výrazně tvrdší finanční postihy mají pomoci v boji s drobnou kriminalitou. „Je to krok proti nejošklivějšímu protiprávnímu jednání, které nedosahuje míry trestného činu,“ popisuje záměr poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) z ústavně právního výboru. Přitom jen za loňský rok řešili čeští strážníci přes milion přestupků. Myšlenka, kterou se řídili legislativci vnitra, je, že lidi přísnější tresty od nepřístojností odradí.

Novinkou je také registr, který bude pachatele a jejich prohřešky zaznamenávat. Doposud se evidovaly hlavně přestupky dopravní, do databází by měly přibýt i ty proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku, jichž každoročně přibývá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat