Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Šibenice v ulicích na protiimigrantské demonstraci? Sedm trestných činů

Média

  0:45
PRAHA - Až sedm trestných činů se stalo na středeční demonstraci proti islámu a migraci, kterou na pražské Václavské náměstí svolala strana Národní demokracie, vedená kontroverzním novinářem Adamem Bartošem. Zúčastnilo se jí odhadem 600 lidí. Stíhání podle právníků, jež LN oslovily, hrozí i samotným organizátorům.

Účastníci, kteří varovali mimo jiné před „hordami nadržených černochů“, třímali např. makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu“. foto: MAFRA - Yan Renelt

Ti totiž měli celou akci rozpustit, když se na ni několik lidí dostavilo s maketou šibenice a vybízelo k popravě vlastizrádců. Sám Bartoš se na improvizovaném pódiu objevil s oprátkou v­ruce a podle očitých svědků hřímal, že „dává politikům týden“.

Když situaci nezvládli svolavatelé, měla je podle právníka Jiřího Herczega zastoupit policie.

„Každá rasistická a­xenofobní propaganda je těhotná násilím. Nelze tedy čekat, až se tato hrozba násilím naplní, ale je třeba postihovat již verbální a­grafické předpolí rasistických násilných trestných činů,“ míní Herczeg.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Horké peníze pro Českou poštu

Miliardy na zachování poboček může Brusel považovat za nepovolenou dotaci

Vládní rozhodnutí, které má České poště usnadnit život, jí ho v budoucnu může naopak výrazně zkomplikovat. Navýšení minimálního předepsaného počtu poboček schválené tento týden kabinetem v sobě totiž nese riziko nepovolené veřejné podpory.

Pošta má díky němu sice nárok na více peněz od státu, pokud ale Brusel dojde k závěru, že ji to zvýhodňuje proti konkurenci, bude podnik muset peníze vracet.

  • Nejlepší věda světa? Česku patří 27. příčka

V žebříčku Nature Index Global 2015, který hodnotí špičkové vědecké studie v chemii, fyzice, vědách o živé přírodě a o Zemi, je Česko 27. „nejvýkonnější“ na světě. Dominují Spojené státy americké. Rychle roste Čína.

  • Pentagon varuje před střety s mocnostmi

USA představily novou vojenskou strategii. Varují před rostoucí silou mocností, jako je Rusko, KLDR, Čína nebo Írán. Podle vedení americké armády existuje „malé, ale rostoucí“ riziko, že USA v budoucnu vstoupí do války s některou z těchto regionálních velmocí.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...