Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Česko vyjednává s Íránem o lince Praha–Teherán

Média

  1:00
PRAHA - Íránci mají zájem otevřít přímé letecké spojení mezi Prahou a Teheránem. Jak zjistily LN, v době, kdy na mezinárodní scéně vrcholí horečná jednání o omezení íránského jaderného programu a zrušení odvetných protiíránských sankcí, představitelé Česka a islámské republiky vyjednávají o lince Praha–Teherán.

Brífink íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa ve švýcarském Lausanne. foto: ČTK

„V podstatě by chtěli využít toho, že mají partnerství s čínskými aeroliniemi, a ­přes Teherán ze Šanghaje a­Pekingu vozit do Česka čínské turisty. Rostoucí zájem o cesty do Střední Evropy ale očekávají i­mezi Íránci, plánují pro Prahu až tři lety týdně,“ upřesnil zdroj s ­tím, že firma Mahan Air už oslovila i­ český Úřad pro civilní letectví.

Mahan Air je druhá největší letecká společnost v Íránu. V­ 90. letech ji založil syn exprezidenta Hášemího Rafsandžáního, který je dodnes jedním z­nejmocnějších lidí v zemi – ekonomicky i­ politicky. Podle ­USA i Británie se však na Mahan Air vztahují sankce kvůli údajnému zapojení firmy do přepravy zbraní a­vojáků na podporu syrského režimu Baššára Asada.

Dále ve čtvrtečních LN – kromě dvoustránkového speciálu k úmrtí skromného zachránce 669 židovských dětí sira Nicholase Wintona – najdete:

  • Byznys s chudobou kvete dál

Měl to být jeden z pilířů sociální politiky koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky. Ten před rokem vyhlásil boj sociálnímu byznysu, na který stát doplácel každoročně miliardy. Konkrétně přehodnotil způsob vyplácení dávek na bydlení, aby zamezil rychlému nárůstu počtu ubytoven, zejména ve vyloučených lokalitách. Špatně nastavený zákon například způsobil, že stát platil za byt v mnohdy dezolátním stavu, jako by to byl luxusní třípokojový byt.

Jenže vládní záměr skončil blamáží, kvůli které se teď na ni zlobí starostové měst a obcí.

Pokračování pražské jízdenkové kauzy:

  • Cesta od jízdenek až k úřadu práce

Koloběh peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik nabývá zajímavých rozměrů. Detektivové zjistili, že miliony korun pocházející z dodávky jízdenek nejdříve odešly na účet karibské Cokeville Assets, aby se část z nich následně přes Kypr vrátila ve formě úvěrů zpět do Prahy za developerskými společnostmi.

A nakonec trochu ekonomiky:

  • Řekněte ne, radí Řekům američtí ekonomové

Za oceánem mají na současnou řeckou krizi podstatně odlišný pohled. Zatímco na starém kontinentu se řeší, zda si vůbec Řekové zaslouží záchranné půjčky, případně co by pro ně měli udělat, američtí ekonomové se na události posledních dní dívají z dosti odlišné perspektivy. Podle nich eurozóna očividně nefunguje a Řecko je jen jedním z příznaků špatně navržené měnové unie. A co víc: radí Řekům, aby v referendu předložený úsporný plán jednoznačně odmítli.

„Měli bychom to říct jasně. Téměř nic z obrovské částky půjčené Řecku ve skutečnosti v zemi neskončilo. Většina zamířila na vyplacení soukromých věřitelů – včetně francouzských a německých bank,“ upozorňuje například Joseph Stiglitz, bývalý hlavní ekonom Světové banky a nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

 

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat