Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Vědci zmapovali jedy v okolí českých řek

USA

  7:35
Arzen, kadmium či rtuť. A také rizikové organické látky. Na jejich sledování v půdách podél řek se zaměřili vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) a Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, aby vytvořili první komplexní mapy znečištění zemědělské půdy v blízkosti českých toků.
Řeka Morava (ilustrační foto)

Řeka Morava (ilustrační foto) foto: image20.webshots.com

Mapy, jejichž ukázky LN přinášejí, znázorňují, kde jsou nadlimitně zvýšené hodnoty nebezpečných či karcinogenních látek. Výzkum přináší i návod, jenž může pomoci nejen úřadům, ale i zemědělcům, kteří tak získají povědomí o hrozbách pro potravinovou bezpečnost. Navíc v roce 2015, který OSN vyhlásila Mezinárodním rokem půdy.

Dále v úterních LN najdete:

Odešla velryba německé literatury

Na klinice v německém Lübecku, v blízkosti svého osudového Baltského moře zemřel v pondělí v 87 letech Günter Grass, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1999), klasik německé poválečné literatury, do které se zapsal svým nepřekonatelným románem Plechový bubínek.

Babiš a ČNB v šoku. Padne náměstek?

Ministr financí Andrej Babiš žádá po svém náměstkovi Martinu Prosovi, aby mu bezodkladně vysvětlil, proč podal minulý pátek podnět České národní bance, aby prošetřila údajné podezření z manipulace mezibankovní úrokovou sazbou Pribor. Očekává se, že Babiš na toto téma pozve svého náměstka na kobereček po svém návratu ze Spojených států (21. dubna).

Expert: Policie by měla začít konat

Půjčka je nejčastějším typem maskování korupčního jednání, říká o „kauze Růžička“ programový ředitel Transparency International Radim Bureš. Právě tímto slovem se totiž reprezentační trenér hokejistů snaží obhájit půlmilion, který před lety obdržel od otce jednoho z hráčů Slavie.