Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN vybraly osobnosti roku krize. Piëcha a Janotu

Ekonomika

  11:29aktualizováno  11:30
PRAHA - Jeden dokonale využil krize k posílení pozice své firmy v sektoru, který letos významně strádal. Druhý upozornil na vážný ekonomický problém, jehož řešení se politici navzdory krizi zatím důsledně vyhýbají. Oba přitom dobře reprezentují ekonomické události loňského roku.

Poslední rozpočet. Eduard Janota chce po volbách ze státní správy odejít. foto: Michal Doležal, ČTK

Zahraniční osobností uplynulého roku je podle LN šéf dozorčí rady automobilky Volkswagen Ferdinand Karl Piëch. Dvaasedmdesátiletý Rakušan provádí firmu krizí s nebývalou noblesou. Nejenže dotlačil německou vládu k podpůrnému státnímu programu známému pod názvem šrotovné, ale jeho firma na něm dokázala i pěkně vydělat. A svůj letošní úspěch Piëch završil akvizicí automobilky Porsche, která si přitom ještě loni brousila zuby na Volkswagen. Jenže ji krize zastihla po uši zadluženou, takže si na svůj plán musela nechat zajít chuť. Místo toho ji za čtyři miliardy eur ovládl Volkswagen. Třešničkou na dortu Piëchových úspěchů je fakt, že Volkswagen se stal letos největší automobilkou světa, když v počtu vyrobených aut předstihl japonskou Toyotu.

Ferdinand Piëch, nekompromisní bojovník, stojí za současnou expanzí koncernu Volkswagen.

Na české ekonomické scéně letos zazářil ministr financí Eduard Janota. Ani ne tak díky svým politickým úspěchům, jako kvůli debatě, kterou rozpoutal ve druhé polovině roku na téma stav veřejných financí. Člen "úřednické" vlády Jana Fischera začal jako první ministr financí otevřeně hovořit o tom, že hospodaření státu je dlouhodobě neudržitelné a vyžaduje tvrdé reformy. Na podzim připravil základní úsporný balíček, který mu sice levicově orientované politické strany rozcupovaly, ale nikdo z českých politiků už nebude moci prohlásit, že nebyl varován. Stejně jako voliči, kteří nejpozději v polovině roku vyberou novou vládu.

Další podrobnosti a profily Piëcha a Janoty čtěte ve středu v deníku

Autoři: