Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Příliš drahá dovolená. Průměrný Maďar si pobyt u Balatonu nemůže dovolit

Jezero Balaton. foto: Reuters

Během pandemie covidu-19 nabylo maďarské jezero Balaton na popularitě, což ovšem vedlo k obrovskému nárůstu cen v dané oblasti. Bohatší návštěvníci a divoká maďarská inflace způsobili, že se místní služby staly pro průměrného Maďara luxusem. Mnozí místní obyvatelé si už ani nemohou dovolit tam bydlet.
  8:48

Ceny v okolí jezera vzrostly až o 15 procent. Plážová jídla - jako jsou langoše, na některých místech podražila téměř dvojnásobně. Míra inflace se v Maďarsku od pandemie pohybuje ve dvouciferných číslech, v lednu dosáhla maxima 26 procent a nyní je kolem 20 procent, přibližuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Někteří Maďaři si podle něj nemohou dovolit ani návštěvu balatonských pláží. Většina z nich je oplocena, přičemž vstupné se pohybuje od několika stovek až po deset tisíc forintů (po zhruba 620 korun).

Občerstvení se prodává s obrovskými přirážkami. Pro obyvatele s čistým příjmem 240 tisíc forintů (necelých 15 tisíc korun), což je podle údajů z roku 2020 průměr v oblasti, jsou tyto soukromé pláže z velké části nedostupné, upozorňuje rádio.

Koupit dům u Balatonu si nyní mohou dovolit pouze bohatí lidé. Ceny nemovitostí ve třináctitisícovém městě Balatonfüredu dohnaly nejoblíbenější turistickou destinaci v zemi – hlavní město Budapešť, říká realitní makléřka Fatime Major Békefiová.

„Hodně lidí se odstěhovalo,“ tvrdí Major Békefiová. „Nejen kvůli cenám, ale i kvůli davům (turistů), kteří do Balatonfüredu přijíždějí,“ dodala. A zatímco počet místních obyvatel ve městě od roku 2016 klesá, mnoho bohatých Maďarů si tam pořídilo druhé nebo třetí bydlení.

Vzhledem k nadsazeným cenám nemovitostí a vysokým sazbám hypoték mají mladí obyvatelé města problémy s koupí nemovitosti a většina z nich si musí bydlení pronajímat. Ani to však není snadné, protože nahoru jdou i nájmy a míst k pronájmu není mnoho, říká Major Békefiová. Mnoho z pronajímatelů cílí na turisty a nájmy se mohou pohybovat až kolem 400 tisíc forintů (kolem 25 tisíc korun) za měsíc, uvádí rádio.

Nárůst cen však podle něj odrazuje také zahraniční turisty nebo kupce nemovitostí. „Dříve sem cizinci jezdili, protože si mysleli, že je tu levno. Ale to už není,“ říká Major Békefiová. Objevují se náznaky, že vysoké ceny začínají turisty odrazovat.

Podle maďarských médií se letos v létě turistický ruch v okolí jezera snížil o 40 procent. Pro zahraniční i maďarské turisty je letos řada destinací v Bulharsku, Řecku nebo Itálii levnějších než Balaton, kde se ceny pokojů pohybují v průměru kolem 75 dolarů za noc (přes 1600 korun), píše RFE/RL.

To také připomíná, že v posledních desetiletích komunistické éry v zemi byla dovolená u Balatonu známkou společenského postavení, a domnívá se, že tato výlučnost platí i dnes. Statek v jedné z tamních obcí vlastní zeť premiéra Viktora Orbána a rodina šéfa vlády není sama.

Mnoho politiků z vládnoucí strany Fidesz a jejich rodin vlastní nemovitosti u jezera: bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová tam má tři nemovitosti, stejně jako ministr zahraničí Peter Szijjárto, uvádí RFE/RL. Podle zpráv maďarských médií se lidé blízcí Fideszu podílejí na desítkách nových stavebních projektů v okolí jezera, včetně hotelů, jachetních klubů a pláží.

Jako ukázka změn mezitím může sloužit promenáda v obci Balatonfüred, která byla dříve plná tradičních hospůdek a rodinných restaurací. Nyní nabízí prosklenou organickou vinárnu, několik nočních klubů a kavárnu s vybraným pečivem a sendviči. I když tyto exkluzivnější podniky měly v Balatonfüredu vždy své klienty, stále více vytlačují ty skromnější, uvádí rádio.

19. července 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!