Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Maďaři zrušili strop na pohonné hmoty, situace už byla neudržitelná

Ilustrační foto foto: Profimedia.cz

Nestává se často, aby vláda svolávala tiskovou konferenci na půl jedenáctou večer. V případě Maďarska ale situace vyžadovala rychlou reakci. V pozdních úterních hodinách zástupce kabinetu Gergely Gulyás, a šéf rafinerie MOL Zsolt Hernádi, oznámili, že v zemi skončí cenový strop na pohonné hmoty.
  17:21aktualizováno  22:59

Strop zavedla maďarská vláda loni v listopadu ve výši 480 forintů, tedy zhruba osmadvaceti korun za litr benzinu i nafty. V současné době tento limit platil pro automobily v osobním vlastnictví, zemědělská vozidla a vozy taxislužby. Teď ho vláda zrušila s platností od úterních 23.00.

Cenový strop totiž v poslední době stále více přispíval k nedostatku u čerpacích stanic. U pump se tvořily fronty a MOL opakovaně upozorňoval, že kvůli cenovému stropu nemůže dovážet více paliva ze zahraničí, píše maďarský web index.hu

„Vláda se musí rozhodnout, zda bude regulovat cenu, nebo zásobovat trh pohonnými hmotami. Myslím si, že omezení nyní způsobují větší škody než zdražování,“ uvedl nedávno generální sekretář ropné asociace MÁSZ Ottó Grád.

A vláda se rozhodla. Cenový limit padl a v Maďarsku by tak měl ceny - stejně jako v jiných zemích - začít opět určovat trh. Podle šéfa MOL Hernádiho by se situace u pump měla normalizovat zhruba během půldruhého měsíce. Na dotaz novinářů Hernádi odhadl cenu běžného benzinu v přepočtu na 38 korun za litr, nepremiové nafty na 41 korun.

„Není dobré, když je něco drahé, horší je jen, když je něčeho nedostatek. Nyní děláme velký krok k ukončení palivového chaosu v naší zemi,“ dodal Zsolt Hernádi.

„Naposledy jsme viděli fronty u maďarských pump v 70. a 80. letech. Nastal chaos, na čtvrtině našich čerpacích stanic nebylo v minulých dnech žádné palivo. Situace se stala kritickou. Informovali jsme vládu, že to nemůže dál pokračovat. Ničeho víc za těchto podmínek nejsme schopni,“ zdůraznil Hernádi s tím, že obnovení dovozu je jediným řešením, což ovšem s cenovým stropem nebylo možné.

22. listopadu 2022

Šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás připustil, že zrušení cenového stropu se promítne do vyšší inflace, která v zemi už za říjen dosáhla vysokých 21,1 procenta.

„Vždy jsme říkali, že strop má smysl, pokud je zachována bezpečnost dodávek. MOL jasně konstatoval, že situace je neudržitelná. Levně se dalo tankovat skoro 13 měsíců, myslím, že každé maďarské rodině se to vyplatilo,“ reagoval dotaz webu index.hu Gulyás.

Autor:

Mohlo by vás zajímat