Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mají podnikatelky nárok na mateřskou? A kolik dostanou? Podívejte se

Ekonomika

  14:00
Kladete si otázku, zda jako nastávající matka-podnikatelka máte nárok pobírat mateřskou a zda budete moci při pobírání mateřské zároveň podnikat? Odpověď na obě otázky zní ano, ale budete muset splnit zákonné podmínky.
Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud si podnikatelka (tedy OSVČ - osoba samostatně výdělečně činná - pozn. red.) platí pojistné na nemocenské pojištění, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Musí však splnit následující podmínku: v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou dovolenou musí být účastna alespoň 270 dnů nemocenského pojištění, z toho alespoň 180 dnů nemocenského pojištění jako OSVČ v posledním roce před dnem nástupu na mateřskou dovolenou.

ČTĚTE TAKÉ:

O dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem rozhoduje lékař

V případě, že si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění, ale nesplňuje podmínku potřebné doby na účasti, rozhodne ošetřující lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem u OSVČ, které příslušná okresní správa sociálního zabezpečení vystaví potvrzení, že nemá nárok na 
peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Jak vypočítat výši mateřské u OSVČ

Modelové příklady si můžete spočítat prostřednictvím kalkulačky ministerstva práce a sociálních věcí:

Příručku OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2012 si můžete prolistovat ZDE.

"Jestliže si nastávající matka-podnikatelka platila nemocenské pojištění alespoň tři měsíce bezprostředně před vznikem dočasné pracovní neschopnosti, vzniká jí nárok na nemocenské," říká Buraňová. Výplata nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem náleží od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu do uplynutí šestého týdne po porodu.

Matka-podnikatelka může žádat o rodičovský příspěvek na úřadě práce

Po skončení výplaty nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem nebo peněžité pomoci v mateřství si může OSVČ požádat o rodičovský příspěvek prostřednictvím úřadu práce. Pokud nemá nárok ani na nemocenské, uplatní přímo na příslušném úřadu práce nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. "Rovněž v případě, že výše PPM nebo nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem nedosahuje výše rodičovského příspěvku, na který by měla OSVČ nárok od data narození dítěte, vyplácejí úřady práce rozdíl mezi výší PPM či nemocenské a výší rodičovského příspěvku," dodává mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.  

Výpočet nemocenského OSVČ při 30denní pracovní neschopnosti

Výpočet  - ilustrační foto

Modelový příklad: Začátek nemoci OSVČ byl od 2. 1. 2012, účast na nemocenském pojištění trvá od 1. 1. 2011. OSVČ vykonává hlavní SVČ, měsíční pojistné na nemocenské pojištění (NP) činí 100 Kč, měsíční zálohy na důchodové pojištění (DP) platí v minimální výši.

V rozhodném období nebyly žádné vyloučené doby. Rozhodné období pro výpočet dávky je leden 2011 až prosinec 2011, tj. 365 dnů. Vyměřovací základ (VZ) pro výpočet dávky:

  • pojistné NP 1/2011-12/2011 – 100 Kč/měsíc, tomu odpovídá VZ 4 348 Kč,

  • denní vyměřovací základ (DVZ) pro dávku činí 142,95 Kč ([4 348 x 12 měsíců] : 365 dnů).

Tento základ se redukuje dle uvedených hranic, tj. do 838 Kč se započítává ve výši 90 %, tj. 128,66 Kč. Redukovaný DVZ činí po zaokrouhlení směrem nahoru 129 Kč. Za 9 dnů (23. 1. – 31. 1. 2012) nemoci OSVČ obdrží 702 Kč (tj. 60 % ze 129 Kč x 9 dnů). Za prvních 21 dnů nemocenské OSVČ nenáleží.

Zdroj: Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2012

Výše mateřské se vypočítává z denního vyměřovacího základu

Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z denního vyměřovacího základu. Tím je u OSVČ součet měsíčních základů za rozhodné období vydělený počtem dnů na účasti na nemocenském pojištění. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, v němž vzniklo těhotenství.

Mohu při pobírání mateřské podnikat?

Po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství z nemocenského pojištění nesmí tato OSVČ osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud však je samostatná výdělečná činnost vykonávána prostřednictvím zaměstnanců (například pokud chod firmy zajišťují prodavačky), peněžitá pomoc v mateřství OSVČ náleží.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat