Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Malaysia Airlines ruší linku ‚sestřeleného letounu‘. A vyřazuje všechny boeingy 777

Ekonomika

  20:32aktualizováno  27. ledna 0:32
KUALA LUMPUR - Malaysia Airlines chystá kvůli neštěstím z roku 2014 několik změn. Společnost zruší linku, na které byl nad doněckou oblastí sestřelen let MH17. Firma také chystá omezit provoz na lince, na které jiný stroj aerolinek záhadně zmizel. V obou případech byl ztraceným strojem boeing 777. Tenhle typ moderního letounu se firma rozhodla od pondělí už vůbec nepoužívat, letadel se zbaví.

Snímek ztraceného boeingu 777 Malaysia Airlines v Paříži v roce 2011. foto: Wikimedia

V úterý odpoledne vyletělo po čtyřech desetiletích poslední letadlo společnosti Malaysia Airlines, jež přeneslo cestující z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Na této lince bylo před dvěma lety nad Doněckem sestřelen letoun MH17. Podle nizozemských vyšetřovatelů vedou stopy k ukrajinským bojůvkám, které podporuje Rusko. Tuto linku Malaysia Airlines úplně zruší.

Změny společnost chystá i na další lince, na níž se v roce 2014 stala tragédie, tehdy letoun MH370 záhadně zmizel. Na trase mezi Kuala Lumpurem a čínským Pekingem vymění boeing. Nově bude cestující vozit o polovinu menší stroj typu 737 - 800.

Malaysia Airlines tak zrušila důležitý dopravní uzel mezi Evropou a Malajsií.

Zároveň v pondělí ukončila činnost všech svých boeingů 777, nadále bude používat jen „velkokapacitní“ airbus A380. Malaysia Airlines se po ztrátě dvou svých boeingů 777 ocitla v potížích, podle expertů by vyřazení typu 777 mohlo právě pomoci ke zlepšení pošramocené pověsti aerolinek.

Let MH370

Let Malaysia Airlines letěl 8. března 2014 z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru v Malajsii do čínského Pekingu. Na palubě bylo 239 lidí. Letoun však do cíle nedoletěl, zřítil se do odlehlé části Indického oceánu. Dodnes se nepodařilo najít hlavní trosky letadla ani oběti tragédie.

Let MH17

Pravidelný let společnosti Malaysia Airlines z amsterdamského mezinárodního letiště Schiphol mířil 17. července 2014 do Kuala Lumpuru. Nad Ukrajinou poblíž vesničky Hrabove severně od Doněcku bylo letadlo sestřeleno. Zahynulo všech 298 lidí na palubě letadla. Podle nizozemských vyšetřovatelů sestřelili letoun ukrajinští separatisté podporovaní Moskvou raketou typu Buk.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...