• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Cyril Regner, majitel Energetického Holdingu Malina již vedení upadající...

Cyril Regner, majitel Energetického Holdingu Malina již vedení upadající společnosti opustil. | foto: Petr Topič, MAFRA

Malina požádala o přeměnu reorganizace v konkurz, soud padlému holdingu vyhověl

Ekonomika
  •   12:11
Městský soud v Praze rozhodl o přeměně reorganizace Energetického Holdingu Malina na konkurz. Učinil tak v úterý, a tak vyhověl samotnému návrhu firmy, která je v úpadku od loňského května. Krizový manažer holdingu Lukáš Uhl nicméně tvrdí, že konkurz umožní dál provozovat závod a dokončovat zakázky.

Energetický Holding Malina byl jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v České republice. Loni na jaře ale firma přiznala problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky zhruba za 1,4 miliardy korun.

Letos v únoru představila společnost Fotovolty věřitelskému výboru Maliny reorganizační plán. Počítal s tím, že by podnik po reorganizaci nadále fungoval pro stávající i budoucí zákazníky. Počátkem května Malina oznámila soudu, že konsorcium kolem společnosti Fotovolty zájem domluvit se pouze předstíralo a ani přes výzvy svůj návrh reorganizačního plánu nepředstavilo.

Malina proto soudu navrhla přeměnit reorganizaci na konkurz. Pražský městský soud návrhu vyhověl v úterý. Proti rozhodnutí je možné se do 15 dní odvolat k vrchnímu soudu.

Shoda prý nebyla možná

„Reorganizace vyžaduje shodu a kooperaci množství věřitelů. Je potřeba, aby se věřitelé většinově shodli na tom, co je nejlepší cesta a tu cestu si odsouhlasili. Pokud shoda mezi věřiteli není nebo je tam někdo, kdo aktivně napadá jakýkoliv krok, reorganizace se vleče měsíce, roky anebo nedopadne nikdy. V našem případě, bohužel, potřebná věřitelská shoda nebyla možná nalézt,“ vysvětluje důvody žádosti o přeměnu reorganizace v konkurs na webových stránkách Maliny Lukáš Uhl, krizový manažer holdingu.

Jak dodává, mezi věřiteli tři hlavní zájmové skupiny, které spolu různě bojují. „Byť jsme byli za dlužníka konstruktivní v návrzích, a dokonce jsem stranám nabízel i svůj odchod, pokud by to někdo vyžadoval, nebylo možné najít mezi skupinami shodu,“ uvádí.

Podle Uhla konkurz nyní umožní v případě potřeby dál provozovat závod a dokončovat zakázky. Insolvenční správce měl údajně potvrdit, že ve výběrovém řízení vybere vhodné firmy, které budou se souhlasem zákazníka moci zakázky realizovat. Mělo by se to týkat jak fotovoltaiky, tak tepelných čerpadel.

Zákazníci nebudou čekat

Jednou ze společností, která ještě před vyhlášením konkurzu projevila zájem spolupracovat s Energetickým holdingem Malina na dotažení dodávek pro klienty byla česká firma TnG-Air. Informace pro klienty umístila na webových stránkách www.zatopime.cz.

„Vyhodnotili jsme si složitou situaci Energetického holdingu Malina a nabídli jsme zde součinnost pro řešení dodávek realizací klientů Maliny. K tomuto kroku nás vedla naše profesní čest založená na více než deseti tisících spokojených zákaznicích, a také závazek, který jsme si v naší společnosti dali – umožňovat lidem šetřit za energie. Dalším důležitým důvodem pro spolupráci bylo, že jsme se na trhu potkávali s hotovými realizacemi Maliny, jejichž zákazníci jsou často velmi spokojení, což nám napovědělo, že ne všechno se v Malině dělo se špatným úmyslem,“ upřesňuje majitel TnG-Air Libor Moješčík. Jak dodal, firma nechce, aby na vzniklém stavu byli biti běžní lidé.

Pozitivně se ke spolupráci vyjádřil také Uhl. „Hledali jsme partnerskou firmu, která by realizace pro nerozpracované zakázky uměla převzít, a to jak pro fotovoltaiku, tak pro tepelná čerpadla. Tohoto partnera jsme našli v podobě firmy TnG-Air. Jde o firmu, která má od roku 1998 zkušenosti s tisíci realizací tepelných čerpadel a fotovoltaiky v Česku i v zahraničí. Je zároveň 100 procentně českým výrobcem, disponuje rozsáhlou servisní sítí a poskytuje dlouhé záruky,“upřesnil.

Zákazníkům s již nainstalovanými panely Uhl vzkazuje, že již nebudou muset čekat měsíce či roky na schválení plánu. „Je možné relativně rychle vysoutěžit firmu, která převezme kmen již nainstalovaných zákazníků, kterým poskytne dohled, potřebný servis, atd. Řada z těchto firem se nám již ozvala, zatím jsme to nemohli řešit, protože nebyl schválený plán, teď to půjde,“ uvádí.

Řada klientů Maliny však již od smlouvy odstoupila. Podle Uhla se však teď celá situace odblokuje a pohne a půjde dřív zpeněžit majetkovou podstatu a začít rozesílat věřitelům peníze.

Manažer přiznává, že jde o další kotrmelec ve vývoji Maliny. „Když jsme před měsícem představili reorganizační plán, v emailu jsme upozorňovali, že největší riziko plánu je, že se jeho schvalování velmi protáhne. Tímto krokem se toto riziko dramaticky snížilo. Slovo konkurs v insolvenci může pro řadu lidí znít děsivě. V naší konkrétní situaci je však spásou,“ vysvětluje Uhl.

Vedení Maliny na reorganizačním plánu pracovalo od loňska, kdy věřitelé povolili reorganizaci podniku. Ještě na začátku března holding počítal s variantou, že ve spolupráci s čínskou firmou GoodHao dodá čekajícím klientům komponenty a zákazníci si budou muset zajistit následnou instalaci jinde.

Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK