Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Lidé si utahují opasky. Tržby maloobchodu se meziročně snížily o šest procent

Supermarket v Rychnově nad Kněžnou, kde pracovníci v krabicích od banánů našli lisované kostky kokainu. (10. června 2022) foto: Monika Indrová, iDNES.cz

Maloobchodní tržby v červnu pokračovaly v meziročním poklesu, snížily se o šest procent. V květnu to bylo podle revidovaných údajů o 6,6 procenta. V červnu si opět pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren a drogerií. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě vyšší o 0,2 procenta.
  10:06

„Maloobchodní tržby se v červnu meziročně snížily o šest procent. Na jejich poklesu se podílel především nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb.

Tržby v prodejnách s oděvy a obuví klesly o 13,3 procenta, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 11,9 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 11,3 procenta a s výrobky pro domácnost o 9,8 procenta. Naopak růst tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,4 procenta a s kosmetickými a toaletními výrobky o tři procenta.

Šestý měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům, pokles ale v jejich případě výrazně zpomalil. Zatímco v předchozích měsících byl vyšší než deset procent, v červnu to bylo 2,8 procenta.

Omezování nákupů bude pokračovat

„Poklesu se maloobchod v následujících měsících vyhne jen stěží. Vzhledem k výraznému poklesu reálné kupní síly obyvatel v důsledku dalšího růstu inflace se mění i spotřebitelské chování. Reálný pokles tržeb, omezování spotřeby, zaměření na slevy a internetové obchody je asi nejpravděpodobnější scénář druhé poloviny letošního roku,“ očekává Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas.

Aktuální čísla ukazují, že domácnosti začínají ohledně spotřeby prudce šlapat na brzdu. Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, se není čemu divit. „Spotřebitelská inflace trhá rekordy a nejvíce v citlivých položkách jako jsou energie a potraviny. Obavy spotřebitelů z inflace jsou rekordní a rovněž i strach domácností ze zhoršení jejich finanční situace se začal na jaře prudce zhoršovat,“ vysvětluje.

„Pokud jde o maloobchod, tak druhá polovina letošního roku bude z výše uvedených důvodů téměř jistě ve znamení setrvalého poklesu tržeb a v souhrnu za letošní rok lze očekávat meziroční pokles maloobchodu o zhruba dvě procenta,“ uzavírá Novák.

Podle Filipa Pastuchy, ekonoma společnosti Deloitte, bude pokles maloobchodních tržeb trvat celý letošní rok a pravděpodobně také velkou část roku příštího. „Dle předběžného odhadu HDP ve 2. čtvrtletí byla hlavní složka růstu spotřeba domácností, na tu se však již ve druhé půlce roku nebude možné spolehnout a hrozba recese je značná,“ upozornil ekonom.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat