Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marcela Hrdá končí na Barrandově. Bude viceprezidentkou čínských investorů CEFC

Slovensko-cest

  20:06
PRAHA - Marcela Hrdá, která skončila jako ředitelka televizní skupiny Barrandov, bude od února výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC, která v poslední době masivně investuje v Česku. CEFC o tom v pátek informovala v tiskové zprávě s tím, že úkolem Hrdé bude spravovat investiční aktivity firmy a řídit její rozvoj.

Marcela Hrdá foto: ČTK/Česká pošta

Společnost CEFC v uplynulých měsících oznámila v Česku masivní investice. Získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Právě do Empresy patří mimo jiné právě skupina Barrandov, kterou Hrdá dosud vedla.

„Působení na jedné z vedoucích pozic ve společnosti CEFC Investment (Europe) Company je pro mě velká výzva, na kterou se velice těším. Mým cílem je maximálně přispět k úspěšnému působení jak samotné společnosti, tak i jednotlivých investic. A to nejenom v České republice, ale i v dalších regionech Evropy,“ uvedla Hrdá (44), která v minulosti působila také jako ředitelka České pošty nebo ve vedení ČSA a pražského letiště.

Marcela Hrdá

- Hrdá se narodila 27. listopadu 1971, pochází ze Slovenska. Vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě, fakultu elektrotechniky a informatiky se specializací na informatiku. Po skončení vysoké školy pracovala mimo jiné v rakouské a slovenské pobočce Siemensu nebo ve firmě Alcatel Slovakia. Absolvovala také řadu kurzů pro manažery, hovoří plynně anglicky a německy, domluví se i rusky.

- V České republice působí od roku 2000. Začínala ve společnosti Contactel, kde byla mimo jiné ředitelkou pro podporu prodeje a řízení vztahů s klíčovými zákazníky. V letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA. Šéfem ČSA byl tehdy Jaroslav Tvrdík, který je dnes šéfem evropského zastoupení skupiny CEFC.

- Od května 2006 působila Hrdá ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha. Byla členkou představenstva a vrchní ředitelkou pro neletecký provoz, služby a transformaci, zároveň působila jako ředitelka zbytkového státního podniku Správa Letiště Praha.

- V prosinci 2009 se stala generální ředitelkou České pošty (ČP) do funkce ji jmenoval jako ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Hrdá po nástupu obměnila vedení společnosti, do kterého přivedla manažery z Letiště Praha a ČSA. Jejím hlavním úkolem bylo zabránit snižování výnosů. Ve funkci skončila v únoru 2001, tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) jí vytýkal nekoncepčnost při tvorbě strategie, postup při rušení pošt a podcenění příprav na transformaci pošty na akciovou společnost.

- Od března 2011 do května 2012 poté vedla Slovenskou poštu, v létě 2012 pak zamířila do služeb podnikatele Jaromíra Soukupa, vlastníka největší české mediální agentury Médea či vydavatelství Empresa Média. Ty patřily v uplynulých měsících mezi české firmy, do kterých investovala čínská CEFC.

- Hrdá usedla do statutárních orgánů vydavatelství Empresa Média i firem kolem Televize Barrandov, kterou Soukup převzal začátkem roku 2013. Od března 2014 byla generální ředitelkou stanice (po pěti měsících nahradila v čele televize někdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného). V únoru 2014 se stala součástí týmu poradců ministra vnitra Milana Chovance, radila mu v oblasti eGovernmentu a poštovních služeb.

Autor: