10. listopadu 2014 5:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

30.10.´89: Legenda o nevinnosti. Lidovci už nechtějí ‚kolaborovat‘ s režimem

Jan Kasal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kasal | foto: Lidovky.cz

Oficiální polistopadová reflexe ČSL zněla: Komunisté nám kolaboraci vnutili.

Lidovci, kteří se sešli na v říjnu 1989 v Savarinu, patřili k takzvanému Obrodnému proudu ve straně. Dohodli se na manifestu, který nazvali ho Deklarace Obrodného proudu v Československé straně lidové. Žádali návrat strany ke křesťanství, vyzvali k demokracii a dodržování lidských práv. A také žádali hlavy vedení lidovců, jimž po celá osmdesátá léta předsedal Zbyněk Žalman a toto období bylo příznačné pronikáním StB do stranických struktur.

Z dnes známých politiků mezi obrodnou skupinu patřili Jan Kasal, Jiří Karas či budoucí místopředsedkyně Ústavního soudu Ivana Janů.

Pro lidovce (někteří z nich měli, jak uvádí ve své studii historička Adéla Gjuričová, kontakty s křesťany v disentu – například s Václavem Malým) tím víceméně začal proces vyrovnání se s komunistickou minulostí, tou vlastní, byť Obrodný proud vznikl už v roce 1985.

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (tady prolink).

Vyrovnávání to bylo ale hodně divoké, vlastně ledabylé, snad i svatouškovské. Kdo si udělá cestu do lidoveckého archivu, může nalézt pozoruhodný dopis z přelomu roku 1989 a 1990 (není datovaný). Napsala ho nová polistopadová lidovecká elita v čele s Richardem Sacherem a Josefem Bartončíkem (mimochodem dlouholetým předlistopadovým šéfem ČSL na jižní Moravě) a adresátem byl tehdejší americký prezident George Bush. V dopise stálo: „Komunisté Československé straně lidové prostřednictvím dosazených vůdců vnutili nedůstojnou a klamnou úlohu (…) Prostí členové však ideál pravé víry, demokracie a svobodné křesťanské a demokratické strany neopustili. Rozvíjeli je ve svých řadách, až se posléze otevřeně odvrátili od zkompromitovaného vedení strany a v podobě obrodného procesu dovedli toto úsilí k vítězství.“

Tato poněkud alibistická formulace mnoha lidovcům nevoněla. Na lidoveckém sjezdu v dubnu 1990 vystoupili někteří řečníci, kteří žádali přece jen trochu hlubší sebereflexi než prohlášení typu „byli jsme znásilnění komunisty, ale zůstali jsme věrní demokracii“. Žádali i změnu údajně zdiskreditovaného názvu strany, ale neprosadili se.

Bartončíkův a Sacherův příběh o „nevinnosti“ lidovců, běžných straníků, zvítězil. A to dokonce natolik, že lidovci byli jednou ze čtyř „historických stran“, které ve společné výzvě žádaly ještě před prvními svobodnými volbami v roce 1990 postavit KSČ mimo zákon.

Z normalizačních lidovců se přes noc stali lidovci státotvorní, demokratičtí, svou minulost zahodivší, lavice obžalovaných zůstala vyhrazena pouze pro komunisty. Na lidovce, ale i členy Československé strany Socialistické, kteří KSČ přísahali v pravidelných intervalech věrnost při výstavbě socialismu, se tak nějak zapomnělo. A co víc: proměna se lidovcům podařila.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...