Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Albatros nabídl za knižní divizi zkrachovalé Mladé fronty 18 milionů korun

Mladá fronta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá fronta. | foto: Facebook Mladé fronty a.s.

České Budějovice Firma Albatros Media chce koupit knižní divizi vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, za 18 milionů korun. Nabídka je omezená na několik dnů, souhlas k prodeji musí dát zajištěný věřitel, firma Crane Constancy Investments (CCI).

Věřitelský výbor s prodejem souhlasí, řekla ve čtvrtek insolvenční správkyně Petra Hýsková. Díky prodeji on-line divize a části časopisů se podařilo získat dost peněz na zaplacení pohledávky firmě CPI. Vyplývá to z informací správkyně v insolvenčním rejstříku.

Právnička CCI Adéla Gajdová ve čtvrtek řekla, že věřitelský výbor kvůli prodeji zasedal, stanovisko zveřejní dnes či v pátek. Firma Albatros Media chce podle Hýskové, aby prodej povolil soud.

Provoz vydavatelství ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají částku asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty je téměř 200 milionů, zaměstnancům dluží mzdy od října. Insolvenční soud v Českých Budějovicích dnes přezkoumal další řádně přihlášené pohledávky.

Již dříve soud popřel pohledávky ve výši kolem sto milionů. „Zejména věřitelů PAD Group a DJP Consulting,“ řekla Hýsková. Výše dalších pohledávek bude podle ní zřejmá do tří měsíců, třeba od zaměstnanců.

Prodat knižní divizi je podle správkyně nutné rychle, protože hrozí, že ztratí hodnotu. Prodej knih je spjat s autory, mnoho z nich ale smlouvy již vypovědělo. Firma Albatros Media nabídla za knižní divizi 18 milionů.

„Nabídka je omezená v řádech dnů, dnes spíše hodin. Záleží na stanovisku zajištěného věřitele, kterým je Crane Constancy Investments, a věřitelského výboru. Obdržela jsem neformálně zprávu, že věřitelský výbor přijal usnesení, že tento prodej podpoří a schválí. Jakmile od nich obdržím souhlas, abych mohla soudu předložit návrh, tak mu ho předložím. Zájemce (Albatros Media) řekl, že chce usnesení soudu, chce mít jistotu, že soud potvrdí, že tento způsob prodeje je na místě,“ řekla Hýsková.

V lednu se již prodala Online divize vydavatelství včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu korun. Zhruba týden poté se vydražily časopisy Motocykl, tři zdravotnické tituly a několik dětských časopisů za téměř za 4,2 milionu korun včetně DPH. I díky prodejům lze teď podle Hýskové uspokojit pohledávku dalšího zajištěného věřitele CPI. Firmě CPI, jejímž většinovým vlastníkem je Radovan Vítek, dluží Mladá fronta 23,2 milionu Kč.

Z vydavatelství již odešlo 98 procent zaměstnanců. Členství Mladé frontě ukončila Unie vydavatelů a organizace ABC ČR, která ověřuje náklad tisku.

Mladá fronta vydávala ekonomický týdeník Euro a další časopisy. Divize Online provozovala ekonomický web Finance.cz a dalších 12 titulů. Vydavatelství původně vlastnil podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...