21. června 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nový iPad klame zákazníky, rozhodl soud. Apple jim vrací peníze

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | foto: ČTK

MELBOURNE Australský soud udělil americké společnosti Apple Inc. pokutu. Apple měl uvést v omyl zákazníky, když je při uvedení nového tabletu iPad na trh letos v březnu špatně informoval v reklamě o jedné z důležitých funkcí přístroje. Oznámil to soudce federálního soudu Mordy Bromberg.

Společnost vyvázla s pokutou ve výši 2,25 milionu australských dolarů (46,1 milionu Kč) za klamavou reklamu. Apple v ní uváděl, že jeho nový iPad Wifi+4G lze v Austrálii přímo připojit k mobilní datové síti 4G provozované dominantní telekomunikační firmou Telstra. Tato síť však je v jiné části komunikačního spektra a iPad se k ní nemůže připojit.

ČTĚTE TAKÉ:

Bromberg dodal, že Apple musí rovněž zaplatit 300 000 AUD za porušení spotřebitelského zákona. Apple již koncem března svoji chybu přiznal a nabídl všem zákazníkům v Austrálii, kteří si jeho nový iPad koupili, vrácení peněz, napsaly agentury AP a Reuters.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Soudce upozornil, že Apple použil stejnou reklamní kampaň po celém světě. "Touha Applu po globální uniformitě dostala větší prioritu, než potřeba dodržení australských zákonů na ochranu spotřebitelů. Takové chování je závažné a nepřijatelné," prohlásil soudce.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!