Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Bouřlivá debata LN: Má Fajt nastoupit do čela Národní galerie?

Marie Reslová a Jiří Peňás. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Reslová a Jiří Peňás. | foto: Josef ChuchmaLidové noviny

PRAHA Pět mužů a jedna žena přišlo diskutovat do Lidových novin na téma, zda kunsthistorik Jiří Fajt, který se po téměř ročním odkladu v nejbližších týdnech nejspíš stane ředitelem Národní galerie, má na to se téhle funkce ujmout. Ukončit by se tak měla peripetie s obsazením jedné z nejdůležitějších kulturních institucí v zemi.

Avšak zhruba před měsícem sepsali dopis čtyři někdejší ředitelé NG (Lubomír Slavíček, Milan Knížák, Ladislav Kesner a Dagmar Šefčíková); varují v něm před problematickými rysy Jiřího Fajta. Je to jen další díl tradičního kverulanství, nebo jsou jejich výhrady oprávněné? Co od nového šéfa NG čekat? To byly otázky do diskuse, kterou moderoval vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás.

Účastníci setkání zvyšovali hlas, obviňovali se, v některých okamžicích spolu evidentně hovořili jen s velikým sebezapřením.

Animozity na české výtvarné scéně

Debata obnažila animozity, které na české výtvarné scéně vládnou. Účastníci setkání zvyšovali hlas, obviňovali se, v některých okamžicích spolu evidentně hovořili jen s velikým sebezapřením. Snímky z oné diskuse, které zde publikujeme, to napětí i nechuť a pachuť snad vyjadřují.

Lubomír Slavíček - historik umění, ředitel NG v letech 1991–1993, profesor MU v Brně

„Obě jeho velké a jistě úspěšné výstavy, jak Karel IV. na Hradě, tak Jagellonci v Kutné Hoře se vyznačovaly tím, že se pan Fajt necítil vázán finančními hranicemi. Ve chvíli, když těch peněz je míň, než si on představuje, tak ho to prostě nezajímá. On je maximalista, což je jistě hezké, ale velmi špatně se s tím existuje v rámci příspěvkové organizace. Tam prostě mantinely existují a ředitel se v nich musí pohybovat,“ poznamenala na Fajtovu adresu novinářka Marie Reslová. Ta spolu s Lubomírem Slavíčkem reprezentovala kritiky Jiřího Fajta. Naopak na jeho straně stáli výtvarník Jiří David a šéfredaktor časopis Art + antiques Jan Skřivánek.

Výtvarný teoretik a pedagog Tomáš Pospiszyl se držel většinou stranou, poněkud nezúčastněně disktující pozoroval.

Kurátor Jiří Machalický se nacházel kdesi mezi oběma těmito názorovými póly a někdy si musel připadat jako mezi mlýnskými kameny. Výtvarný teoretik a pedagog Tomáš Pospiszyl se držel většinou stranou, poněkud nezúčastněně diskutující pozoroval. Nicméně své mínění nakonec dal najevo: „Během měsíce oznámí návrhy na radikální změny ve stávajícím fungování NG, což vyvolá velkou bouři nevole, ale já věřím, že to Fajt ustojí a během roku se opravdu něco pohne. A pokud se nezmění vláda a ministr kultury dostane zase nějaké jiné instrukce, tak v tom bude pokračovat dál,“ pravil o příštím řediteli NG Pospiszyl.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...