3. května 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Bouřlivá debata LN: Má Fajt nastoupit do čela Národní galerie?

Marie Reslová a Jiří Peňás. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Reslová a Jiří Peňás. | foto: Josef ChuchmaLidové noviny

PRAHA Pět mužů a jedna žena přišlo diskutovat do Lidových novin na téma, zda kunsthistorik Jiří Fajt, který se po téměř ročním odkladu v nejbližších týdnech nejspíš stane ředitelem Národní galerie, má na to se téhle funkce ujmout. Ukončit by se tak měla peripetie s obsazením jedné z nejdůležitějších kulturních institucí v zemi.

Avšak zhruba před měsícem sepsali dopis čtyři někdejší ředitelé NG (Lubomír Slavíček, Milan Knížák, Ladislav Kesner a Dagmar Šefčíková); varují v něm před problematickými rysy Jiřího Fajta. Je to jen další díl tradičního kverulanství, nebo jsou jejich výhrady oprávněné? Co od nového šéfa NG čekat? To byly otázky do diskuse, kterou moderoval vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás.

Účastníci setkání zvyšovali hlas, obviňovali se, v některých okamžicích spolu evidentně hovořili jen s velikým sebezapřením.

Animozity na české výtvarné scéně

Debata obnažila animozity, které na české výtvarné scéně vládnou. Účastníci setkání zvyšovali hlas, obviňovali se, v některých okamžicích spolu evidentně hovořili jen s velikým sebezapřením. Snímky z oné diskuse, které zde publikujeme, to napětí i nechuť a pachuť snad vyjadřují.

Lubomír Slavíček - historik umění, ředitel NG v letech 1991–1993, profesor MU v Brně

„Obě jeho velké a jistě úspěšné výstavy, jak Karel IV. na Hradě, tak Jagellonci v Kutné Hoře se vyznačovaly tím, že se pan Fajt necítil vázán finančními hranicemi. Ve chvíli, když těch peněz je míň, než si on představuje, tak ho to prostě nezajímá. On je maximalista, což je jistě hezké, ale velmi špatně se s tím existuje v rámci příspěvkové organizace. Tam prostě mantinely existují a ředitel se v nich musí pohybovat,“ poznamenala na Fajtovu adresu novinářka Marie Reslová. Ta spolu s Lubomírem Slavíčkem reprezentovala kritiky Jiřího Fajta. Naopak na jeho straně stáli výtvarník Jiří David a šéfredaktor časopis Art + antiques Jan Skřivánek.

Výtvarný teoretik a pedagog Tomáš Pospiszyl se držel většinou stranou, poněkud nezúčastněně disktující pozoroval.

Kurátor Jiří Machalický se nacházel kdesi mezi oběma těmito názorovými póly a někdy si musel připadat jako mezi mlýnskými kameny. Výtvarný teoretik a pedagog Tomáš Pospiszyl se držel většinou stranou, poněkud nezúčastněně diskutující pozoroval. Nicméně své mínění nakonec dal najevo: „Během měsíce oznámí návrhy na radikální změny ve stávajícím fungování NG, což vyvolá velkou bouři nevole, ale já věřím, že to Fajt ustojí a během roku se opravdu něco pohne. A pokud se nezmění vláda a ministr kultury dostane zase nějaké jiné instrukce, tak v tom bude pokračovat dál,“ pravil o příštím řediteli NG Pospiszyl.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.