Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Prodej i vliv britského tisku výrazně klesá. Voliči se rozhodují sami

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Britský tisk má menší vliv na místní voliče než dříve. Ve středu, den před parlamentními volbami, jejichž výsledek se předpovídá jako velmi těsný, to uvedla agentura Reuters. Význam deníků podle ní poklesl především kvůli tomu, že se výrazně snížil jejich prodej.

Od minulých voleb v roce 2010 se počet denně prodaných výtisků snížil podle oficiálních údajů o 28 procent, tedy o 2,8 milionu. Agentura pro průzkum veřejného mínění Populus rozděluje britské voliče do šesti kategorií a jen dvě jsou podle ní předmětem širšího zájmu novin. A to tradicionalisté, kterým nadbíhají pravicové listy jako Daily Telegraph a Daily Mail, a „městští skeptici“ přitahovaní menšími levicovými listy, jako je The Guardian.

„Budou to dost jasně nejtěsnější volby v posledních mnoha letech, takže by si někdo mohl myslet, že tištěná média budou mít ohromný vliv na jejich výsledek. Avšak myslím, že tato tradice moc neplatí. Doba, kdy tady i v USA noviny podporovaly kandidáty a vytvářely pocit jejich důležitosti, pominula,“ řekl Reuters bývalý šéfredaktor bulvárního deníku The Sun David Yelland.

Listy se nyní snaží konkurovat internetovému zpravodajství používáním ohnivých titulků. A to v naději, že kromě svých čtenářů ovlivní i nerozhodnuté voliče, o které politici bojují především. Většina britského tisku podporuje vládní pravici, a tak jsou to hlavně opoziční labouristé, kteří nyní tvrdě vystupují proti některým titulkům. Lidé při každodenním čtení podobných „nesmyslů“ jim totiž mohou začít věřit, vysvětlil labouristický politik. 

Prodej novin klesá

Na poklesu prodeje novin v době sílícího zpravodajství na webu a v televizi se v Británii podepsalo i to, že se odvětví ještě vzpamatovává ze skandálu v roce 2011. Tiskový magnát Rupert Murdoch tehdy musel zastavit vydávání týdeníku News of the World, když se ukázalo, že jeho redakce nechala odposlouchávat tisíce lidí. Podobná praxe se ukázala i u jiných listů.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!