15. března 2011 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Chcete si zachránit manželství? Zrušte svůj účet na Facebooku

Facebook podle právník stojí v posledních letech za řadou rozvodů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook podle právník stojí v posledních letech za řadou rozvodů. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

WASHINGTON Sociální sítě hrají stále větší roli v tom, proč se lidé rozvádějí. Přišli s tím američtí právníci, kteří tvrdí, že sociální sítě jsou pro vztahy nebezpečné a podkopávají manželství. V posledních letech přibývá případů, kdy za rozvodem stojí hlavně Facebook. Pokud mají partneři účet na této síti, hrozí, že se vztah rozpadne.

Americká akademie manželských právníků (AAML) provedla v roce 2010 výzkum a zjistila zajímavou skutečnost. Čtyři z pěti právníků hlásili rostoucí počet rozvodů, za kterými stály sociální sítě.

Informaci o výzkumu přinesl britský deník The Guardian.

Lidé se přes Facebook spojují se starými známými
Dvě třetiny právníků potvrdily, že už se setkaly s případy, kdy byl Facebook hlavním důkazem u rozvodů, o síti MySpace to řeklo 15 % právníků, o u Twitteru 5 %.

Dále čtěte:

"S těmito případy se setkáváme stále víc a víc. Jeden z manželů se přes Facebook spojí s někým, koho znal třeba dříve a začnou komunikovat. To může vést až k rozvodu," říká psycholog a manželský poradce Steven Kimmons z Chicaga.

V případě, že klienti u rozvodového řízení uvedou jako hlavní příčinu Facebook, musejí si právníci vyžádat nahlédnutí na jejich profil.  

Dále čtěte:

Facebook přináší nejen důkazy například o nevěře při rozvodu, ale slouží i v řízení péče o dítě, když rodiče popírají užívání drog a jejich potomek se chlubí kouřením marihuany na Facebooku. Fotografie na sociálních sítí jsou podle právníků zvláště bohaté zdroje a usvědčující důkazy.

Je to směšné, tvrdí zástupci Facebooku
"Dříve bych na tento druh důkazů nebo příčin rozvodů ani nepomyslela, dnes tvoří velké procento mých případů," říká advokátka Linda Lea Vicken z Jižní Dakoty.

Lidé se na sociálních sítí veřejně vystavují, ztrácejí soukromí, aniž si to uvědomují, tvrdí právníci.

Zástupci Facebooku se ale brání: "Je směšné tvrdit, že Facebook vede k rozvodu. Je to stejný způsob komunikace jako dopis nebo telefon. Za rozvody nemůže Facebook, ale lidé sami, často něco zveřejní a nedomyslí důsledky."  

pksPetra Kosová

Najdete na Lidovky.cz