12. května 2009 7:54 Lidovky.cz > Byznys > Média

Cílem je vybrat dobře a včas, říká Baumruk

Termín volby s politiky nekonzultuji, říká předseda Rady České televize Jiří Baumruk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Termín volby s politiky nekonzultuji, říká předseda Rady České televize Jiří Baumruk | foto: Lidové noviny

PRAHA Kdo bude šéfem veřejnoprávní televize příštích šest let? Jasněji má být po zítřejší schůzi Rady České televize. Ta si na středu naplánovala vybrat z devatenácti kandidátů pětici nejvhodnějších. Z nich by pak měla zvolit nového generálního ředitele. To, že nového šéfa televize zvolíme do konce května, je nepravděpodobné, míní Jiří Baumruk, předseda Rady ČT.

* LN Na zítra má Rada České televize naplánováno vybrat z 19 kandidátů na šéfa televize pět nejvhodnějších. Myslíte, že k zúžení výběru skutečně dojde?

 Může a nemusí. Něco je odsouhlasené - čili musí být usnesení, kterým se to třeba odkládá.

* LN Je spíš pravděpodobné, že výběr proběhne? Je v radě shoda?

 To nevím. Rada naposledy zasedala 15. dubna, tam jsme se o shodě nebavili. Uvidíme. Na programu to je od poslední schůze navrženo.

* LN Schůze běžně míváte ob týden, další může být už 27. května. Stihli byste tedy celou volbu provést do 28. května - do doby, kdy bude rada ještě v současném složení.

 Několikrát jsem říkal, že to považuji za krajně nepravděpodobné.

* LN Proč?

 Z mnoha důvodů. Jednak dochází k dovolování nových členů rady. Už proto by bylo nesmyslné volit, respektive jmenovat den předtím (než se ujmou funkce - pozn. red.). Za druhé z toho zřejmě vyplyne, že někteří členové skončí a nemohu tušit, jaký bude jejich zájem dál (na poslední své schůzi - pozn. red.) se ještě angažovat.

* LN Konzultujete termíny volby, její časový harmonogram s politiky? Bavíte se o tom s nimi?

 Ne, já to zásadně nekonzultuji. S překvapením čtu některé články v novinách, kdo co říká, kdo si co myslí a kdo co považuje za vhodné. K tomu opakuji pořád to samé: naším jediným cílem bylo vybrat dobře, vybrat včas a vybrat tak, aby až 16. července skončí mandát řediteli Janečkovi, aby tam on nebo někdo jiný prostě seděl. To je všechno a na tom nic neměním.

* LN Jednou z možností je počkat s volbou až na výsledek podzimních parlamentních voleb, jež mají být 9. a 10. října. Týden nato by totiž končila tříměsíční lhůta, do kdy by mohl ČT provizorně vést statutární zástupce.

 Není to tak úplně přesné, že by ze zákona měl tříměsíční lhůtu. Tříměsíční lhůtu má rada, do tří měsíců (od konce mandátu předchozího šéfa - pozn. red.) má jmenovat (nového - pozn. red.) generálního ředitele. Ale kdyby ho rada nejmenovala, není tam žádná sankce ani striktní termín. Z toho by vyplývalo, že ani dočasný statutární zástupce nemá taky žádný termín. Neznamená to, že by jednoho dne skončil a od druhého by už ČT neměla vůbec žádného zástupce. Naším zájmem ale není to protahovat ani za konec Janečkova mandátu, ani za volby, zvlášť když ještě nemají stanovený termín.

Najdete na Lidovky.cz