Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Čínská jízda Českem možná zpomalí. Obchody firmy CEFC se ještě můžou změnit

Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | foto: ČTK

PRAHA Otevřená náruč čínských firem přinese české ekonomice miliardy korun, hlásá především prezident Miloš Zeman v závěsu s vládou, nakloněnou pragmatickému vztahu s asijskou velmocí. Dokud ovšem nejsou miliardy na účtech, je jásot nad zhruba deseti miliardami investic, ohlášenými při poslední návštěvě českého prezidenta v Pekingu, předčasný.

V řadě případů totiž běží teprve hloubková kontrola stavu kupovaných firem, která může parametry plánovaných transakcí měnit.

Zatímco tedy včera byly dokončeny všechny náležitosti vstupu čínské investiční skupiny CEFC China Energy Company do skupiny Pivovary Lobkowicz, nadále běží takzvaná due dilligence, tedy podrobné zkoumání účetnictví a stavu ve firmách Empresa Media a Médea Group, v leteckém dopravci Travel Service nebo také u budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. A jejich výsledky mohou dle informací LN oznámené investice podstatně ovlivnit.

Dále ve středečních LN najdete:

  • ČSSD opět povolala Weinerta

PRAHA Před třemi lety přišel sociální demokrat Antonín Weinert o svou poslední politickou funkci. Jako místostarosta Prahy 10 skončil poté, co městská část za jeho vedení přišla o stamiliony korun svěřené s jeho požehnáním společnosti Key Investments. Pražská ČSSD na něj přesto nezapomněla.

Od dubna ho dosadila do představenstva Pražské plynárenské Holding, mateřské společnosti Pražské plynárenské, která je ve stoprocentním vlastnictví města. Weinert je ve firmě místopředsedou představenstva a má mimo jiné vliv na její obchodní strategii, předkládá koncepci dlouhodobých podnikatelských záměrů nebo navrhuje vydávání dluhopisů.

Byl to přitom právě Weinert, kdo připravoval smlouvy, na jejichž základě Praha 10 investovala do zřejmě bezcenných dluhopisů. V insolvenčním řízení proti Key Investments se nyní radnice dožaduje 216 milionů korun.

  • Když pan profesor píše romány

Na začátku října vyjde v nakladatelství Argo nový román Umberta Eca Nulté číslo – Numero zero. Eco se v něm vrací do svého oblíbeného prostředí – do redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola Lžimussoliniho, vražda papeže Jana Pavla II., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Knihu přeložila Anežka Charvátová, jež o ní ví nejvíc.

  • MEDICÍNA: Jak vybrat rádce pro hubnutí?

Máte pár kil navíc a chcete se jich zbavit? Stačí několik kliknutí a na internetu objevíte stovky „odborníků“, kteří o sobě tvrdí, že si s tím hravě poradí. Najít toho pravého je však obtížné.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?