19. května 2016 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čínská propaganda napíše na sítě půl miliardy ‚pozitivních‘ příspěvků ročně

U počítače (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BOSTON/PRAHA V zájmu rozptýlení Číňanů vytvoří propagandističtí pracovníci ročně téměř půl miliardy příspěvků na sociálních sítích. Vychází to z vůbec první systematické studie čínské online propagandy, kterou vypracovala trojice vědců z americké univerzity Harvard.

Gary King je harvardský vědec, který využívá kvantitativní metody k analýze politiky a veřejnosti. Pod jeho vedením teď vznikl dokument, který ukazuje, jak pracuje takzvaná Skupina padesáti centů (z anglického Fifty Centy Party).

To jsou pracovníci propagandy, o nichž se často říká, že dostávají 50 čínských centů nebo jinou symbolickou sumu za každý publikovaný webový příspěvek.

Ročně se jich tak na čínském internetu objeví 488 milionů, většinou na sociálních sítích. To je skoro stejně, kolik denně publikují všichni světoví uživatelé Twitteru.

Na rozdíl od všeobecného názoru, Fifty Cent Party se nezapojuje do diskusí s kritiky ani si nedělá legraci z cizích vlád. Namísto toho se většinou snaží se odvrátit pozornost veřejnosti od palčivých témat, tím, že zdůrazňuje pozitiva a oslavuje stát, symboly režimu a revoluční minulosti komunistické strany.

„Zpětně to dává smysl. Rozptýlení pozornosti, převedení na jiné téma, je pro zastavení nějakého argumentu mnohem účinnější, než přidávání protiargumentů,“ uvedl King.

Žádní amatéři

Jeho tým své závěry postavil na uniklých záznamech e-mailů jednoho z krajských Úřadů pro internetovou propagandu z roku 2013 a 2014. Ve 2 341 e-mailech na Harvardu našli 43 797 příspěvků, které pak posloužily k identifikaci dalších propagandistických textů.

Zhruba polovina z pozitivních zpráv se objevila na stránkách vlády, zbytek se pak vmísil mezi 80 miliard příspěvků na čínském internetu. To znamená, že na každých 178 uživatelských příspěvků připadá jeden vládní.

Badatelům se dokonce podařilo odhalit jména, kontaktní informace či fotografie některých pracovníků Fifty Cent Party. Rozhodli se je však nezveřejnit, protože

Studie však uvádí, že navzdory běžnému mínění, že jde o běžné občany, byla většina příspěvků psána zaměstnanci vládních úřadů, a to včetně daňových a personálních oddělení.to pro akademické účely není důležité.