Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Citujte naše Haló noviny, žádá komunista Českou televizi

Studio Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studio Česká televize | foto: Lidové noviny

PRAHA Jmenujte nás mezi demokratickými stranami a citujte Haló noviny ve Studiu 6, požaduje ve stížnosti Radě České televize místopředseda KSČM Leo Luzar.

Komunisté se pustili do dalšího kola souboje s Českou televizí. Zatímco "běžné" stížnosti na nevyváženost či upozadění jejich strany ve zpravodajství chodí do Rady ČT jak na běžícím pásu, tentokrát zvolil místopředseda KSČM Leo Luzar jinou formu. Své výhrady shrnul do otevřeného dopisu Radě ČT, který zároveň zveřejnil v Haló novinách a na komunistických webových stránkách.

Luzarovo rozčilení muselo být nezměrné. Redaktory ČT hodnotí slovy jako "mladí moderátorští borci" či "mistr světa". Místopředsedovi komunistů na ČT, kterou označuje slovy "vaše česká veřejnoprávní instituce", vadí takřka vše. Především pak to, že když se koná schůzka všech demokratických stran u premiéra Jana Fischera a komunisté nejsou pozvaní, mluví moderátoři o setkání demokratických stran u Fischera.

"Jak to v praxi vypadá? Načesaná slečna s milým úsměvem čte z čtecího zařízení (a kde by taky bez něj byla):,Demokratické parlamentní politické strany se sešly na schůzce u premiéra Fischera‘, nebo,právě probíhá tisková konference demokratických politických stran‘, či,na schůzku k prezidentovi byli pozváni zástupci demokratických parlamentních politických stran‘. A jaké jsou tedy v českém parlamentu ty nedemokratické politické strany?" ptá se ve stížnosti Luzar.

"ČT se tak veřejností šíří dojem, že ti správní, jediní a nejlep,demokratičtí‘ jsou Kalousek, ospale vzhlížející kníže a spol. s nevídanou mediální podporou z ČT či skomírající zelení s Liškou nebo jediná správná, trochu do oranžova zelená Zubová, nechápavě postávající za premiérem Fischerem na tiskovce k budoucnosti jeho vlády -se svým mandátem nula," dodává.

ČT: Mají prostor, jaký zaslouží
Místopředsedovi KSČM, který se podepsal jako "nespokojený koncesionář", vadí i fakt, že podle něj ČT nenabízí "schopnou levicovou variantu" k politickým komentátorům. Překousnout nemůže Luzar ani fakt, že v ranním Studiu 6 necitují v přehledu tisku Haló noviny. "Proč je zcela pomíjen a izolován deník, který má stejnou celostátní působnost jako jeho konkurence?" táže se radních Luzar.

Čtěte komentář Martina Zvěřiny: Kupředu Haló

Mluvčí České televize Ladislav Šticha Luzarovu kritiku nepřijímá. Naopak. "Komunisti mohou být rádi, že v této zemi veřejnoprávní televize je. V žádné jiné totiž zdaleka nedostávají tolik prostoru. Jsou hosty všech našich televizních diskusí," říká Šticha. Česká televize podle něj disponuje i vlastními analýzami vysílání. "Z nich vyplývá, že KSČM dostává přesně takový prostor, jaký jí náleží," podotkl mluvčí ČT.

Šticha odmítá i výhradu, že by ve Studiu 6 měly být denně citovány Haló noviny. "Oni sami deklarují, že se jedná o jejich stranický tisk. My dáváme prostor pouze nezávislým celostátním deníkům," uvedl. Podobně hovoří i jedna z moderátorek Studia 6 Helena Šulcová. "Jsou to příliš stranické, a tudíž neobjektivní noviny. To je, jako kdybychom v přehledu citovali Listy ODS či stranický tisk ČSSD," míní Šulcová. Monitoring Haló novin by byl ale možná pro pochopení myšlení KSČM užitečný. Jen včera v listu vyšly například články s titulky jako: Za 40 let socialismu ekonomika bez krizí, životní úroveň obyvatelstva rostla nejrychleji v historii, Ekonomická a sociální krize se prohlubuje či Národní galerie vystavuje čínské umění.

Radní ČT si nyní podle slov svého předsedy Jiřího Baumruka vyžádali podklady od redakce zpravodajství. "Počkáme, až nám k tomu něco přijde," řekl LN Baumruk. Odpověď na Luzarovu stížnost pak podle něj vzejde z diskuse nad argumenty, které předloží redakce.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.