Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Generální ředitel ČT by mohl být ve vedení Evropské vysílací unie

Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Generální ředitel České televize Petr Dvořák by se mohl stát členem nejvyššího vedení Evropské vysílací unie (EBU). Volba do výkonného výboru, ve které bude jedním z devíti kandidátů, se uskuteční tento pátek na Valném shromáždění EBU v Ženevě.

Informovala o tom mluvčí televize Alžběta Plívová. Jediným českým zástupcem ve výkonném výboru dosud byl Ivo Mathé v letech 1995 až 1998. Evropská vysílací unie sdružuje třiasedmdesát stanic z 56 zemí. Hlavním posláním výkonného výboru, který má jedenáct členů volených na dva roky, je posilovat a hájit roli veřejnoprávních médií jako základu demokratické společnosti. 

„Svoji kandidaturu vnímám jednak jako důsledek úspěchů, kterých Česká televize i v evropském kontextu v posledních letech dosáhla, jednak jako možnost artikulovat a přímo řešit stěžejní legislativní otázky, které se dotýkají nejen České televize a Českého rozhlasu, ale médií veřejné služby napříč jednotlivými státy,“ uvedl Dvořák.

PSALI JSME:

Veřejnoprávní média musí hájit svou existenci

Podle šéfa ČT je každá veřejnoprávní stanice v Evropě v pozici, kdy musí obhajovat svoji existenci, vymezovat se vůči politickým i ekonomickým tlakům a jako ostatní média reagovat na technologické nebo kulturní trendy.

Dvořákovu kandidaturu podpořil první český zástupce ve vedení Evropské vysílací unie, její bývalý viceprezident Ivo Mathé. „Činím tak poprvé od roku 1998 v přesvědčení, že po mnoha letech má Česká televize v čele skutečnou osobnost se zájmem o aktivní přínos pro EBU. Jsem si jist, že může obohatit a poskytnout kvalifikované znalosti a mnohaleté poznatky. Petr Dvořák je v čele České televize od podzimu roku 2011 a během relativně krátké doby složitou instituci zkonsolidoval a obnovil její angažmá na mezinárodním poli,“ uvedl Mathé.

Česká televize stejně jako Český rozhlas v příštím roce očekávají novely zákonů, které upravují jejich fungování. Ministerstvo kultury zatím připravilo pracovní verzi, která by mohla například zavést správní rady dohlížející na hospodaření a změnit volbu rad obou médií. Dvořák již dříve ministru kultury v této souvislosti sdělil, že ČT postrádá „komplexní a důslednou analýzu problematiky a odůvodněnou koncepci změn mediální legislativy“.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...